Nabór wniosków Pracodawców o przyznanie środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego

Print Drukuj
Wrocław, dnia 10.01.2019 r.
 
NABÓR WNIOSKÓW PRACODAWCÓW
O PRZYZNANIE ŚRODKÓW
 Z KRAJOWEGO FUNDUSZU SZKOLENIOWEGO
 
Powiatowy Urząd Pracy we Wrocławiu zaprasza wszystkich Pracodawców zainteresowanych dofinansowaniem kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców do złożenia wniosku w okresie od dnia 24.01.2019r. do dnia 30.01.2019r.
 
Wniosek o przyznanie środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego (KFS) na finansowanie kosztów kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawcy w ramach priorytetów ustalonych na rok 2019 wraz z załącznikami dostępny jest pod adresem: http://wroclaw.praca.gov.pl/rynek-pracy/aktualnosci
 
I. Wniosek należy złożyć:
 
1. w formie papierowej w Kancelarii PUP we Wrocławiu, ul. Gliniana 20-22, pok. nr 4, parter w godzinach pracy Kancelarii, tj. od godz. 7:30 do 15:00. W przypadku wniosków nadesłanych pocztą lub przesyłką kurierską, o złożeniu wniosku decyduje data i godzina wpływu wniosku do PUP Wrocław;
 
2. drogą elektroniczną poprzez platformę ePUAP. Wnioski muszą być podpisane bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu z zachowaniem zasad przewidzianych w przepisach  o podpisie elektronicznym lub potwierdzone profilem zaufanym elektronicznej platformy usług administracji publicznej. O złożeniu wniosku decyduje data i godzina wpływu wniosku na platformę ePUAP - w pierwszym dniu naboru od godz. 7.30, w ostatnim dniu naboru do godz. 15.00.
 
3. Wniosek złożony poza wyznaczonym terminem naboru nie będzie rozpatrywany i zostanie odesłany Wnioskodawcy.
 
4. Składając wniosek, prosimy o zwrócenie szczególnej uwagi na ważne informacje i objaśnienia dotyczące wypełniania wniosku opisane w części VII i VIII.
 
II. Środki z Krajowego Funduszu Szkoleniowego PUP Wrocław przeznaczy na finansowanie działań związanych z kształceniem ustawicznym pracowników i pracodawców zgodnych tylko z poniższymi priorytetami:
 
PRIORYTET 1. Wsparcie kształcenia ustawicznego w zidentyfikowanych w powiecie wrocławskim lub województwie dolnośląskim zawodach deficytowych.
Wnioskodawca, który chce spełnić wymagania priorytetu nr 1 powinien udowodnić, że wskazana forma kształcenia ustawicznego dotyczy zawodu deficytowego na terenie Miasta Wrocławia, Powiatu Wrocławskiego lub Województwa Dolnośląskiego.
 
Kod zawodu deficytowego dotyczy kierunku szkolenia a nie stanowiska.
 
Przy ocenie wniosków Urząd Pracy będzie brał pod uwagę wyniki najbardziej aktualnych badań/analiz dostępnych na stronach internetowych:
 
1. Barometr zawodów na rok 2019:
http://wroclaw.praca.gov.pl/documents/99720/4591321/zestawienie_Wroc%C5%82aw_2019.pdf/09510bf8-a22a-4471-96c6-fc58eb5a780e?t=1544781443754
http://wroclaw.praca.gov.pl/documents/99720/4591321/zestawienie_Powiat_Wroc%C5%82awski_2019.pdf/fbdfce7c-5a86-4e26-8327-ac1425586865?t=1544781465945
http://wroclaw.praca.gov.pl/documents/99720/4591321/zestawienie_Wojew%C3%B3dztwo_Dolno%C5%9Bl%C4%85skie_2019.pdf/e31bec2a-1632-4deb-9682-559929731999?t=1544781478350
https://barometrzawodow.pl/userfiles/Barometr/2019/dolnoslaskie/raport_wojewodztwo_dolnoslaskie.pdf
 
2. Monitoring zawodów deficytowych i nadwyżkowych za rok 2018 powiat m. Wrocław oraz powiat wrocławski:
http://mz.praca.gov.pl/Puls2/MZ/lista/wyswietl.do?id=MZ0040&menuNazwa=mz_main&menuId=170311
http://pup.wroclaw.ibip.pl/public/?id=142608
 
PRIORYTET 2. Wsparcie kształcenia ustawicznego osób, które nie posiadają świadectwa dojrzałości. W celu spełnienia priorytetu 2 wnioskodawca musi złożyć oświadczenie, że pracownik odbywający wnioskowaną formę kształcenia ustawicznego nie posiada egzaminu maturalnego.
 
PRIORYTET 3. Wsparcie kształcenia ustawicznego pracowników pochodzących  z grup zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, zatrudnionych w podmiotach posiadających status przedsiębiorstwa społecznego bądź w spółdzielniach socjalnych. Wsparcie kształcenia ustawicznego pracowników pochodzących z grup zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, zatrudnionych w podmiotach posiadających status przedsiębiorstwa społecznego, wskazanych na liście przedsiębiorstw społecznych prowadzonej przez MRPiPS, członków lub pracowników spółdzielni socjalnych pochodzących z grup, o których mowa w art. 4 ust 1 ustawy o spółdzielniach socjalnych lub pracowników Zakładów Aktywności Zawodowej.
Podmioty uprawnione do korzystania ze środków w ramach tego priorytetu to Przedsiębiorstwa społeczne wpisane na listę przedsiębiorstw społecznych prowadzoną przez MRPiPS.
Lista  dostępna jest pod adresem:
http://www.ekonomiaspoleczna.gov.pl/Lista,przedsiebiorstw,spolecznych,4069.html
 
PRIORYTET 4. Wsparcie kształcenia ustawicznego osób, które mogą udokumentować wykonywanie przez co najmniej 15 lat prac w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, a którym nie przysługuje prawo do emerytury pomostowej.
Wykaz prac w szczególnych warunkach stanowi załącznik nr 1, a prac o szczególnym charakterze - załącznik nr 2 do ustawy z dnia 19 grudnia 2008 roku o emeryturach pomostowych (Dz. U. z 2008 Nr 237, poz. 1656 z późn. zm.).
 
PRIORYTET 5. Wsparcie kształcenia ustawicznego instruktorów praktycznej nauki zawodu, nauczycieli kształcenia zawodowego oraz pozostałych nauczycieli, o ile podjęcie kształcenia ustawicznego umożliwi im pozostanie w zatrudnieniu.
 
1. W ramach tego priorytetu środki KFS będą mogły sfinansować obowiązkowe szkolenia branżowe nauczycieli teoretycznych przedmiotów zawodowych i nauczycieli praktycznej nauki zawodu zatrudnionych w publicznych szkołach prowadzących kształcenie zawodowe oraz w publicznych placówkach kształcenia ustawicznego i w publicznych centrach kształcenia zawodowego — prowadzonych zarówno przez jednostki samorządu terytorialnego jak również przez osoby fizyczne i osoby prawne niebędące jednostkami samorządu terytorialnego;
 
2. W przypadku szkoleń dla nauczycieli innych niż nauczyciele zawodu, status prawny szkoły kierującej na szkolenie nie jest istotny. Wnioskodawcą może być zarówno szkoła publiczna jak i niepubliczna;
 
3. Z dofinansowania w ramach priorytetu mogą korzystać zarówno nauczyciele zatrudnieni na podstawie ustawy Karta nauczyciela jak i na podstawie innych umów spełniających wymogi KFS (tj. umowy pozwalające na zachowanie statusu pracownika).
 
PRIORYTET 6. Wsparcie kształcenia ustawicznego osób po 45 roku życia. W ramach niniejszego priorytetu środki KFS będą mogły sfinansować kształcenie ustawiczne osób wyłącznie w wieku powyżej 45 roku życia (zarówno pracodawców, jak i pracowników).
Decyduje wiek osoby, która skorzysta z kształcenia ustawicznego, w momencie składania przez pracodawcę wniosku o dofinansowanie w PUP.
 
III. W przypadku, gdy łączna kwota złożonych wniosków kwalifikujących się do pozytywnego rozpatrzenia przekroczy kwotę posiadanego limitu, Urząd zmniejszy wysokość dofinansowania w celu objęcia wsparciem każdego pracodawcy.
 
IV. Wnioski rozpatrywane będą zgodnie z przepisami Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14 maja 2014 r. w sprawie przyznawania środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego (t.j. Dz. U. z 2018 r. poz. 117) w następujący sposób:
 
Etap 1: Weryfikacja wniosku pod względem formalnym
Wniosek pozostawia się bez rozpatrzenia, o czym informuje się pracodawcę na piśmie w przypadkach niedołączenia załączników wymaganych w § 5 ust. 2 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14 maja 2014 r. w sprawie przyznawania środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego  (t.j. Dz. U. z 2018 r. poz. 117), tj.:
 
1. zaświadczenia lub oświadczenia o pomocy de minimis, w zakresie, o którym mowa w art. 37 ust. 1 pkt 1 i ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 30 kwietnia 2004r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej;
 
2. informacji określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 37 ust. 2a ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej;
 
3. kopii dokumentu potwierdzającego oznaczenie formy prawnej prowadzonej działalności – w przypadku braku wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego lub Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej;
 
4. programu kształcenia ustawicznego lub zakresu egzaminu;
 
5. wzoru dokumentu potwierdzającego kompetencje nabyte przez uczestników, wystawianego przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego, o ile nie wynika on z przepisów powszechnie obowiązujących.
 
Etap 2: Weryfikacja wniosku pod względem merytorycznym
Po pozytywnej weryfikacji wniosku w trakcie etapu I uwzględnia się, w oparciu o § 6 ust. 5 w/w rozporządzenia:
 
1. zgodność dofinansowywanych działań z ustalonymi priorytetami wydatkowania środków KFS na dany rok;
 
2. zgodność kompetencji nabywanych przez uczestników kształcenia ustawicznego z potrzebami lokalnego lub regionalnego rynku pracy;
 
3. koszty usługi kształcenia ustawicznego wskazanej do sfinansowania ze środków KFS w porównaniu z kosztami podobnych usług dostępnych na rynku (Urząd może przyznać pracodawcy środki KFS w kwocie niższej od wnioskowanej, w szczególności w przypadku stwierdzenia możliwości przeszkolenia lub kształcenia we wnioskowanym przez pracodawcę zakresie po cenach znacząco niższych niż wnioskowane przez pracodawcę);
 
4. posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego finansowanej ze środków KFS certyfikatów jakości oferowanych usług kształcenia ustawicznego;
 
5. w przypadku kursów – posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego dokumentu, na podstawie którego prowadzi on pozaszkolne formy kształcenia ustawicznego;
 
6. plany dotyczące dalszego zatrudnienia osób, które będą objęte kształceniem ustawicznym finansowanym ze środków KFS;
 
7. możliwość sfinansowania ze środków KFS działań określonych we wniosku,
z uwzględnieniem limitów, o których mowa w art. 109 ust. 2k i 2m ustawy z dnia 20 kwietnia 2004r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.
 
V. Ważne informacje:
 
1.  Urząd Pracy nie będzie brał pod uwagę pracowników zatrudnionych na terenie innego powiatu lub województwa niż siedziba Powiatowego Urzędu Pracy, we Wrocławiu.
 
2. W sytuacji, gdy wniosek jest wypełniony nieprawidłowo, wyznacza się pracodawcy termin nie krótszy niż 7 dni i nie dłuższy niż 14 na jego poprawienie. Wniosek pozostanie bez rozpatrzenia, gdy nie zostanie poprawiony przez pracodawcę w wyznaczonym terminie.
 
3. Zgodnie z art. 69a ust. 2 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy wsparcie w ramach KFS jest instrumentem fakultatywnym, co oznacza, że wniosek może zostać przyjęty do realizacji, odrzucony, uzupełniony lub poprawiony w wyniku negocjacji w celu ustalenia: ceny usługi kształcenia ustawicznego, liczby osób objętych kształceniem, organizatora usługi, programu kształcenia ustawicznego lub zakresu egzaminu.
W przypadku negatywnego rozpatrzenia wniosku Pracodawca otrzyma pisemną informację wraz z uzasadnieniem, od której nie przysługuje odwołanie.
 
4. Informacji na temat przedmiotowego wsparcia udzielają pracownicy Działu Rozwoju Zawodowego, bud. A, I piętro, pokój 112, numery tel.: 71/77-01-   650/684/687/691/692/782.
Nie ma możliwości konsultowania ani weryfikowania z pracownikami urzędu roboczych ani ostatecznych wersji składanych wniosków oraz wypełniania wniosku wspólnie z wnioskodawcą.
 
5. Do działań, które nie podlegają sfinansowaniu należą m.in.:
  1. konferencje, kongresy, warsztaty, zjazdy branżowe,
  2. szkolenia prowadzone w formie e-learningu i blend-learningu,
  3. kształcenie ustawiczne realizowane poza granicami Polski,
  4. studia licencjackie, magisterskie i doktoranckie,
  5. szkolenia obowiązkowe, np. BHP i PPOŻ,
  6. badania okresowe,
  7. koszty przejazdów, zakwaterowania oraz wyżywienia,
  8. kształcenie ustawiczne w przypadku podpisania wniosków przez pełnomocników bez umocowania reprezentujących instytucje zewnętrzne/szkoleniowe/pośredniczące w pozyskaniu środków KFS.
6. Skorzystać ze środków KFS nie mogą m.in.:
  1. osoby prowadzące działalność gospodarczą niezatrudniające pracownika na podstawie umowy o pracę,
  2. osoby współpracujące przy prowadzeniu działalności gospodarczej -  zgodnie z art. 8 ust. 11 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych są to: małżonek, dzieci własne lub dzieci drugiego małżonka i dzieci przysposobione, rodzice oraz macocha i ojczym, pozostające we wspólnym gospodarstwie domowym i współpracujące przy prowadzeniu działalności,
  3. lekarze i lekarze dentyści, którzy chcą sfinansować szkolenia specjalizacyjne i staże podyplomowe wraz z kosztami obsługi określone  w przepisach o zawodach lekarza i lekarza dentysty, a także pielęgniarki i położne które chcą sfinansować specjalizacje, o których mowa w przepisach o zawodach pielęgniarki i położnej,
  4. pracownicy będący na: urlopie macierzyńskim/ojcowskim/wychowawczym, urlopie bezpłatnym,
  5. osoby pełniące funkcje zarządcze w spółkach prawa handlowego (z wyjątkiem sytuacji, gdy osoby te zatrudnione są na umowę o pracę  w spółce),
  6. prezes spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, który jest jedynym lub większościowym udziałowcem,
  7. osoby zatrudnione na podstawie umów cywilnoprawnych,
  8. pracodawcy chcący realizować samodzielnie kształcenie ustawiczne dla swoich pracowników, bez udziału zewnętrznych instytucji szkoleniowych.
 
 

Załączniki

Wniosek KFS 2019 r.
Wniosek KFS 2019 r..doc 494 KB
Zał nr 2 Formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis
Zał nr 2 Formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis.pdf 2221 KB
Zał nr 2A Formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu sie o omoc de minimis w rolnictwie i rybołóstwie
Zał nr 2A Formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu sie o omoc de minimis w rolnictwie i rybołóstwie.pdf 38 KB
Informacje o publikacji dokumentu