NABÓR WNIOSKÓW - KRAJOWY FUNDUSZ SZKOLENIOWY

Print Drukuj
NABÓR WNIOSKÓW PRACODAWCÓW O PRZYZNANIE ŚRODKÓW Z KRAJOWEGO FUNDUSZU SZKOLENIOWEGO

          

W związku z otrzymaną decyzją Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie przyznania limitu środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego na realizację zadań w roku 2018 w wysokości 1.520.1 tys. zł (słownie: milion pięćset dwadzieścia tysięcy sto złotych), o których mowa w artykule 69a ust. 2 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (t.j. Dz. U. z 2017 r., 1065 ze zm.) Powiatowy Urząd Pracy we Wrocławiu serdecznie zaprasza wszystkich Pracodawców zainteresowanych dofinansowaniem kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców do składania wniosków w okresie od dnia 25.01.2018 r. do dnia 31.01.2018 r.

 

Wnioski należy składać:

1. w formie papierowej w Kancelarii PUP we Wrocławiu, ul. Gliniana 20-22, pok. nr 4, parter w godzinach pracy Kancelarii, tj. od 7:30 do 15:00. W przypadku wniosków nadesłanych pocztą lub przesyłką kurierską, o złożeniu wniosku decyduje data wpływu wniosku do PUP Wrocław;

2. drogą elektroniczną poprzez platformę ePUAP. Wnioski muszą być podpisane bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu z zachowaniem zasad przewidzianych w przepisach o podpisie elektronicznym lub potwierdzone profilem zaufanym elektronicznej platformy usług administracji publicznej. O złożeniu wniosku decyduje data i godzina wpływu wniosku na platformę ePUAP (termin i godziny składania wniosków – jak w punkcie pierwszym).

 

Wnioski złożone poza wskazanym terminem zostaną zwrócone.

 

 

Środki z Krajowego Funduszu Szkoleniowego PUP Wrocław przeznaczy na finansowanie działań związanych z kształceniem ustawicznym pracowników i pracodawców zgodnych z poniższymi priorytetami:

PRIORYTET 1. Wsparcie kształcenia ustawicznego w zidentyfikowanych w powiecie wrocławskim lub województwie dolnośląskim zawodach deficytowych.

Wnioskodawca, który chce spełnić wymagania priorytetu nr 1 powinien udowodnić, że wskazana forma kształcenia ustawicznego dotyczy zawodu deficytowego na terenie powiatu wrocławskiego lub województwa dolnośląskiego.

Przy ocenie wniosków Urząd Pracy będzie brał pod uwagę wyniki najbardziej aktualnych badań/analiz dostępnych na stronach:
 

https://barometrzawodow.pl/
http://mz.praca.gov.pl/Puls2/MZ/lista/wyswietl.do?id=MZ0040menuNazwa=mz_main&menuId=170311
http://pup.wroclaw.ibip.pl/public/?id=142608

 

Kod zawodu deficytowego dotyczy kierunku szkolenia a nie stanowiska.

 

PRIORYTET 2. Wsparcie kształcenia ustawicznego w związku z zastosowaniem w firmach nowych technologii i narzędzi pracy.

 

Wnioskodawca, który chce spełnić wymagania priorytetu 2 musi udowodnić, że w ciągu jednego roku przed złożeniem wniosku bądź w ciągu 3 miesięcy po jego złożeniu zostały/zostaną zakupione nowe maszyny i narzędzia, bądź będą wdrożone nowe technologie i systemy, a pracownicy objęci kształceniem ustawicznym będą wykonywać nowe zadania związane z wprowadzonymi/planowanymi do wprowadzenia zmianami. Decyzja dotycząca uznania spełnienia wymagań priorytetu 2 zostanie podjęta na podstawie wiarygodnego dokumenty przedstawionego przez Pracodawcę tj. np. kopii dokumentów zakupu, decyzji dyrektora/zarządu o wprowadzeniu norm ISO itp. oraz logicznego i wiarygodnego uzasadnienia.

 

PRIORYTET 3. Wsparcie kształcenia ustawicznego osób, które mogą udokumentować wykonywanie przez co najmniej 15 lat prac w szczególnych warunkach
lub o szczególnym charakterze, a którym nie przysługuje prawo do emerytury pomostowej.

 

Uwaga: Urząd Pracy nie będzie brał pod uwagę pracowników zatrudnionych na terenie innego powiatu lub województwa niż siedziba powiatowego urzędu pracy, w którym składany jest wniosek o dofinansowanie.

 

Wnioski rozpatrywane będą zgodnie z przepisami Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14 maja 2014 r. w sprawie przyznawania środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego (Dz. U. z 2014 r. poz. 639) i Rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 16.12.2016 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie przyznawania środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego (Dz. U. z 2016r. poz. 2155) w następujący sposób:

 

I etap (pierwsza weryfikacja pod kątem wymaganych załączników do wniosku):

Wniosek pozostawia się bez rozpatrzenia, o czym informuje się pracodawcę na piśmie w przypadkach niedołączenia załączników wymaganych w § 5 ust. 2. rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 16.12.2016r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie przyznawania środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego, tj.:

a) zaświadczenia lub oświadczenia o pomocy de minimis, w zakresie, o którym mowa
w art. 37 ust. 1 pkt 1 i ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 30 kwietnia 2004r.
o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej;

b) informacji określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 37 ust. 2a ustawy
z dnia 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej;

c) kopii dokumentu potwierdzającego oznaczenie formy prawnej prowadzonej działalności – w przypadku braku wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego
lub Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej;

d) programu kształcenia ustawicznego lub zakresu egzaminu;

e) wzoru dokumentu potwierdzającego kompetencje nabyte przez uczestników, wystawianego przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego, o ile nie wynika on z przepisów powszechnie obowiązujących,

 

II etap:

Po pozytywnej weryfikacji wniosku w trakcie etapu I uwzględnia się w oparciu o § 6 ust. 5 w/w rozporządzenia:

a) zgodność dofinansowywanych działań z ustalonymi priorytetami wydatkowania środków KFS na dany rok;

b) zgodność kompetencji nabywanych przez uczestników kształcenia ustawicznego
z potrzebami lokalnego lub regionalnego rynku pracy;

c) koszty usługi kształcenia ustawicznego wskazanej do sfinansowania ze środków KFS w porównaniu z kosztami podobnych usług dostępnych na rynku;

d) posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego finansowanej ze środków KFS certyfikatów jakości oferowanych usług kształcenia ustawicznego;

e) w przypadku kursów – posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego dokumentu, na podstawie którego prowadzi on pozaszkolne formy kształcenia ustawicznego;

f) plany dotyczące dalszego zatrudnienia osób, które będą objęte kształceniem ustawicznym finansowanym ze środków KFS;

g) możliwość sfinansowania ze środków KFS działań określonych we wniosku,
z uwzględnieniem limitów, o których mowa w art. 109 ust. 2k i 2m ustawy z dnia 20 kwietnia 2004r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

 

 

W związku z ogromnym zainteresowaniem związanym z dofinansowaniem kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców ze środków KFS oraz z uwagi na chęć objęcia pomocą jak największej liczby pracodawców Urząd Pracy we Wrocławiu wprowadza dodatkowe kryteria:

1. Ograniczenie kwoty dofinansowania do maksymalnie 5 000 zł na osobę,

2. Ograniczenie liczby osób objętych kształceniem do maksymalnie 30 osób na pracodawcę,

3. W przypadku gdy łączna kwota w złożonych wnioskach przekroczy kwotę przyznanego limitu, Urząd proporcjonalnie zmniejszy wysokość dofinansowania w celu objęcia wsparciem każdego wnioskodawcy.

 

 

W sytuacji, gdy wniosek jest wypełniony nieprawidłowo, wyznacza się pracodawcy termin nie krótszy niż 7 dni i nie dłuższy niż 14 na jego poprawienie. Wniosek pozostanie bez rozpatrzenia, gdy nie zostanie poprawiony przez pracodawcę w wyznaczonym terminie.

Zgodnie z art. 69a ust. 2 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy wsparcie w ramach KFS jest instrumentem fakultatywnym, co oznacza, że wniosek może zostać przyjęty do realizacji, odrzucony, uzupełniony lub poprawiony w wyniku negocjacji w celu ustalenia: ceny usługi kształcenia ustawicznego, liczby osób objętych kształceniem, organizatora usługi, programu kształcenia ustawicznego lub zakresu egzaminu.

W przypadku negatywnego rozpatrzenia wniosku Pracodawca otrzyma pisemną informację wraz z uzasadnieniem, od której nie przysługuje odwołanie.

 

Ponadto, w przypadku wyczerpania środków limitu PUP we Wrocławiu wystąpi do Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z wnioskiem o przyznanie środków z rezerwy KFS na rok 2018 i pod warunkiem ich otrzymania, zostanie ogłoszony kolejny nabór na środki rezerwy zgodnie z właściwymi priorytetami.

 

Informacji na temat przedmiotowego wsparcia udzielają pracownicy Działu Rozwoju Zawodowego, bud. A, I piętro, pokój 112, numery tel.: 71/77-01- 650/684/687/691/692/782.

 

Wniosek o przyznanie środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego (KFS) na finansowanie kosztów kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawcy w ramach priorytetów ustalonych na rok 2018 wraz z załącznikami dostępny jest pod adresem:

http://wroclaw.praca.gov.pl/dla-pracodawcow-i-przedsiebiorcow/podnoszenie-kompetencji-i-kwalifikacji-pracownikow-i-kandydatow-do-pracy/krajowy-fundusz-szkoleniowy

 

Krajowy Fundusz Szkoleniowy 2018 - ważne informacje

Do działań, które nie podlegają sfinansowaniu należą m.in.:

  • konferencje, kongresy, warsztaty, zjazdy branżowe,

  • szkolenia prowadzone w formie e-learningu i blend-learningu,

  • kształcenie ustawiczne realizowane poza granicami Polski,

  • studia licencjackie, magisterskie i doktoranckie,

  • szkolenia obowiązkowe, np. BHP i PPOŻ,

  • badania okresowe,

  • koszty przejazdów, zakwaterowania oraz wyżywienia,

  • kształcenie ustawiczne w przypadku podpisania wniosków przez pełnomocników bez umocowania reprezentujących instytucje zewnętrzne/szkoleniowe/pośredniczące w pozyskaniu środków KFS.

Skorzystać ze środków KFS nie mogą m.in. :

  • osoby prowadzące działalność gospodarczą niezatrudniające pracownika na podstawie umowy o pracę,

  • osoby współpracujące przy prowadzeniu działalności gospodarczej - zgodnie z art. 8 ust. 11 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych są to: małżonek, dzieci własne lub dzieci drugiego małżonka i dzieci przysposobione, rodzice oraz macocha i ojczym, pozostające we wspólnym gospodarstwie domowym i współpracujące przy prowadzeniu działalności,

  • lekarze i lekarze dentyści, którzy chcą sfinansować szkolenia specjalizacyjne i staże podyplomowe wraz z kosztami obsługi określone w przepisach o zawodach lekarza i lekarza dentysty, a także pielęgniarki i położne które chcą sfinansować specjalizacje, o których mowa w przepisach o zawodach pielęgniarki i położnej,

  • pracownicy będący na: urlopie macierzyńskim/ojcowskim/wychowawczym, urlopie bezpłatnym,

  • osoby pełniące funkcje zarządcze w spółkach prawa handlowego (z wyjątkiem sytuacji, gdy osoby te zatrudnione są na umowę o pracę w spółce),

  • prezes spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, który jest jedynym lub większościowym udziałowcem,

  • osoby zatrudnione na podstawie umów cywilnoprawnych,

  • pracodawcy chcący realizować samodzielnie kształcenie ustawiczne dla swoich pracowników, bez udziału zewnętrznych instytucji szkoleniowych.

 

Wnioski złożone poza wyznaczonym terminem naboru nie będą rozpatrywane i zostaną odesłane Wnioskodawcy.

Wniosek można pobrać i wypełnić za pomocą darmowego programu LibreOffice
.

Załączniki

Nabór KFS 2018r.
Nabór KFS 2018r..pdf 438 KB
Wniosek KFS 2018r.
Wniosek KFS 2018r..doc 401 KB
Zał nr 2 Formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis
Zał nr 2 Formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis.pdf 2221 KB
Zał nr 2A Formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu sie o omoc de minimis w rolnictwie i rybołóstwie
Zał nr 2A Formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu sie o omoc de minimis w rolnictwie i rybołóstwie.pdf 38 KB
Informacje o publikacji dokumentu