Jak się zarejestrować w powiatowym urzędzie pracy jako osoba poszukująca pracy?

Jak się zarejestrować w powiatowym urzędzie pracy jako osoba poszukująca pracy?

W przypadku, gdy jesteś zainteresowany posiadaniem statusu osoby poszukującej pracy, to możesz:
  1. zgłosić się do wybranego lub wybranych powiatowych urzędów pracy.

    albo
  2. skorzystać z uproszczonego sposobu elektronicznej rejestracji w urzędzie pracy, który jest adresowany do wszystkich osób mających dostęp do Internetu  Rejestracja polega na wypełnieniu wniosku o dokonanie rejestracji jako osoba poszukująca pracy w postaci elektronicznej dostępnego na stronie praca.gov.pl (lub za pośrednictwem elektronicznej platformy usług administracji publicznej), przesłaniu go do właściwego powiatowego urzędu pracy oraz umówieniu się na wizytę w urzędzie w celu dostarczenia wymaganych dokumentów oraz osobistego potwierdzenia poprawności przekazanych danych

    Po przekazaniu danych urząd pracy wyznacza termin stawiennictwa, nie dłuższy niż 7 dni roboczych, w celu dostarczenia wszystkich wymaganych na potrzeby rejestracji dokumentów i dokonania rejestracji. W sytuacji, gdy nie stawisz się w wyznaczonym przez urząd terminie, dane przekazane zostają usunięte z systemu teleinformatycznego urzędu pracy.

    Status osoby poszukującej pracy nabędziesz z dniem, w którym zgłosisz się do powiatowego urzędu pracy, poświadczysz własnoręcznym podpisem przekazane dane i złożysz, w obecności pracownika powiatowego urzędu pracy i pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań, oświadczenie o prawdziwości przekazanych danych oraz o zapoznaniu się z warunkami zachowania statusu.

    albo
  3. skorzystać z w pełni elektronicznej rejestracji w urzędzie pracy. Rejestracja polega na wypełnieniu wniosku o dokonanie rejestracji jako osoba poszukująca pracy w postaci elektronicznej dostępnego na stronie www.praca.gov.pl, załączeniu do wniosku skanów wszystkich dokumentów wymaganych do rejestracji, opatrzeniu wniosku i załączników bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP oraz przesłaniu wniosku wraz z załącznikami do właściwego powiatowego urzędu pracy.

    Status osoby poszukującej pracy nabędziesz z dniem złożenia wniosku za pośrednictwem elektronicznego systemu rejestracji, po opatrzeniu go i załączonych do wniosku zeskanowanych dokumentów oraz oświadczenia o prawdziwości przekazanych danych, oraz o zapoznaniu się z warunkami zachowania statusu – jednym z dwóch aktualnie akceptowanych, bezpiecznych podpisów.
UWAGA: Jeżeli jesteś zarejestrowany jako osoba bezrobotna, to w okresie posiadania statusu bezrobotnego, nie będziesz mógł zarejestrować się jako osoba poszukująca pracy w tym samym urzędzie pracy.

Szczegółowe informacje dotyczące profilu zaufanego, w tym:
- czym jest profil zaufany,
- kto i jak może go założyć
znajdziesz: https://www.gov.pl/web/gov/zaloz-profil-zaufany

Zapraszamy również do zapoznania się z instrukcją elektronicznej rejestracji przez internet oraz instrukcjami Jak założyć Profil Zaufany i Jak założyć konto użytkownika w praca.gov.pl.

W trakcie epidemii możesz wypełnić wniosek o dokonanie rejestracji w postaci elektronicznej, który jest dostępny na stronie praca.gov.pl. Wówczas:
  • pracownik urzędu pracy zadzwoni do Ciebie;
  • zostaniesz zarejestrowany z dniem przeprowadzenia rozmowy telefonicznej z urzędnikiem.

Podstawa prawna


Informacje o publikacji dokumentu

Informacje szczegółowe urzędu

Rejestracja osób poszukujących pracy

Osoba ubiegająca się o zarejestrowanie jako poszukujący pracy:

1) zgłasza się osobiście w celu dokonania rejestracji do wybranego lub wybranych PUP

 

lub

 

2) wypełnia wniosek o dokonanie rejestracji za pośrednictwem formularza elektronicznego, dostępnego na stronie internetowej ministra właściwego do spraw pracy, w Biuletynie Informacji Publicznej ministra właściwego do spraw pracy lub za pośrednictwem elektronicznej platformy usług administracji publicznej, o której mowa w ustawie z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne. W tym przypadku możesz:

    a) skorzystać z uproszczonego sposobu elektronicznego zapisu do rejestracji, który jest adresowany do wszystkich osób mających dostęp do Internetu


    lub
 

    b) skorzystać z pełni elektronicznego sposobu rejestracji, pod warunkiem, że  posiadasz podpis elektroniczny lub profil zaufaney ePUAP



Poszukujący pracy może być zarejestrowany w więcej niż jednym Powiatowym Urzędzie Pracy.

Osoby, które podlegają przepisom o koordynacji systemów zabezpieczeń społecznych, mogą być zarejestrowane
tylko w jednym, właściwym powiatowym urzędzie pracy.


Rejestracja krok po kroku

 

I Osoby zgłaszające się osobiście do urzędu

 

Jeżeli wybierzesz osobiste zgłoszenie się do rejestracji przyjdź do Działu Ewidencji, który znajduje się w budynku B na parterze.

 

Obsługa interesantów odbywa się tu od poniedziałku do piątku w godzinach urzędowania. Numerki do rejestracji wydawane są na parterze w dwóch automatach biletowych w godzinie otwarcia urzędu.

 

Uwaga!
Informujemy, że w przypadku dużej liczby osób oczekujących do dokonania czynności rejestracyjnych wydawanie numerów w danym dniu może zostać ograniczone
.

 

Osoby posiadające numerki zobowiązane są do:

- pobrania z Punktu Informacyjnego oświadczeń rejestracyjnych

- wypełnienia ww. oświadczeń

- upewnienia się czy posiadają wszystkie niezbędne do rejestracji dokumenty (patrz tablica informacyjna, strona internetowa, Punkt Informacyjny)


Osoba ubiegająca się o zarejestrowanie jako poszukujący pracy:
a) przedkłada do wglądu pracownikowi dokonującemu rejestracji komplet wymaganych do rejestracji dokumentów i oczekuje na swoją kolej zgodnie z wyświetlanymi numerkami i/lub komunikatem głosowym,
b) przekazuje wymagane dane,
c) poświadcza własnoręcznym podpisem prawdziwość przekazanych przez nią danych i składa stosowne oświadczenia.
 

Podczas rejestracji urzędnik:
a) odbierze wypełnione oświadczenia i dokumenty niezbędne do ustalenia statusu i uprawnień,

b) poinformuje o przysługującym statusie i wręczy pouczenie o przysługujących prawach i obowiązkach wynikających z ustawy oraz formach pomocy określonych w ustawie (UWAŻNIE JE PRZECZYTAJ!),

c) wyznaczy kolejny termin spotkania w urzędzie pracy z pośrednikiem i/lub z doradcą zawodowym oraz pracownikiem Działu Świadczeń i wskaże pokój, do którego będziesz się zgłaszał.

 

II Zapis internetowy - osoby zapisujące się przez internet bez podpisu elektronicznego lub profilu ePUAP

 

Przed przystąpieniem do wypełniania formularza rejestracyjnego przygotuj komplet wymaganych do rejestracji dokumentów, ponieważ czas trwania sesji jest ograniczony, brak aktywności powyżej 30 minut spowoduje przerwanie wprowadzania danych i wówczas należy pracę rozpocząć od nowa.

 

Gwarancją prawidłowego przejścia procedury zapisu rejestracyjnej jest dokładne czytanie informacji i zaleceń na każdym etapie wprowadzania danych.

 

Powiatowy Urząd Pracy we Wrocławiu zaproponuje najbliższy wolny termin do dokonania czynności rejestracyjnych. Pamiętaj po wypełnieniu formularza elektronicznego oryginały dokumentów należy dostarczyć podczas wizyty w urzędzie.

 

Uwaga!

Zapis do rejestracji nie jest rejestracją. Rejestracja nastąpi z dniem zgłoszenia się w terminie wyznaczonym przez urząd.
 

Zwracamy szczególną uwagę na to, że godzina wyznaczona do dokonania czynności rejestracyjnych w drodze zapisu internetowego jest orientacyjna. Powiatowy Urząd Pracy we Wrocławiu nie może każdorazowo zabezpieczyć konkretnej godziny ze względu na przyczyny obiektywne, niezależne od urzędu (tj. nie przedstawienia przez interesantów kompletu wymaganych dokumentów w dniu dokonywania czynności rejestracyjnych lub złożoność spraw będącą przyczyną wydłużenia czasu ich załatwiania).
 

W przypadku osób zapisanych drogą internetową, należy pobrać numer z automatów biletowych z pozycji "REZERWACJA INTERNETOWA"

 

Osoby posiadające numerki zobowiązane są do:

- pobrania z Punktu Informacyjnego oświadczeń rejestracyjnych

- wypełnienia ww. oświadczeń (oświadczenia wypełnione w formie elektronicznej służyły jedynie do ustalenia prawidłowej ścieżki rejestracji i nie zawierały podpisu elektronicznego)

- upewnienia się czy posiadają wszystkie niezbędne do rejestracji dokumenty (patrz strona internetowa, Punkt Informacyjny)

 

Aby skorzystać z aplikacji należy wejść na portal praca.gov.pl lub kliknąć poniżej

 

 

Ukaże się strona publicznych służb zatrudnienia, gdzie należy wybrać „zgłoszenie do rejestracji w powiatowym urzędzie pracy" (zapoznaj się z definicją osoby bezrobotnej/osoby poszukującej pracy) i wypełnić formularz.

 

W formularzu należy podać między innymi dane osobowe, posiadane kwalifikacje i umiejętności oraz okresy zatrudnienia, innej pracy zarobkowej (umowy zlecenie, umowy o dzieło itp.), okresy dokonywania wpisu do ewidencji działalności gospodarczej itd. (zapoznaj się w dokumentami potrzebnymi do rejestracji).

 

 

III Rejestracja krok po kroku – osoby rejestrujące się przez internet z podpisem elektronicznym lub profilem ePUAP

 

Przed przystąpieniem do wypełniania formularza rejestracyjnego przygotuj komplet wymaganych do rejestracji dokumentów, ponieważ czas trwania sesji jest ograniczony, brak aktywności powyżej 30 minut spowoduje przerwanie wprowadzania danych i wówczas należy pracę rozpocząć od nowa.

 

Gwarancją prawidłowego przejścia procedury rejestracyjnej jest dokładne czytanie informacji i zaleceń na każdym etapie wprowadzania danych.

 

Jeśli dysponujesz kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub zaufanym profilem ePUAP wystarczy dołączyć zeskanowane dokumenty niezbędne do rejestracji (jeżeli dokument składa się z kilku stron należy dołączyć skany wszystkich stron). Nieopatrzenie wniosku o rejestrację podpisem elektronicznym w sposób przewidziany w przepisach spowoduje, że rejestracja nie zostanie dokonana.
 

Aby skorzystać z aplikacji należy wejść na portal praca.gov.pl lub kliknąć poniżej

 

 

 

 

Ukaże się strona publicznych służb zatrudnienia, gdzie należy wybrać „rejestracja w powiatowym urzędzie pracy" (zapoznaj się z definicją osoby bezrobotnej/osoby poszukującej pracy) i wypełnić formularz.

 

W formularzu należy podać między innymi dane osobowe, posiadane kwalifikacje i umiejętności oraz okresy zatrudnienia, innej pracy zarobkowej (umowy zlecenie, umowy o dzieło itp.), okresy dokonywania wpisu do ewidencji działalności gospodarczej itd. (zapoznaj się w dokumentami potrzebnymi do rejestracji).

 

 

Wszelkie uwagi dotyczące działania systemy można zgłosić pod adresem e-mail: rejestracja@pup-wroclaw.pl

 

 

 


Menu Display