Obszarem działania Urzędu Pracy jest Wrocław - miasto na prawach powiatu oraz Powiat Wrocławski.
Zwierzchnictwo nad Urzędem Pracy sprawuje Prezydent Wrocławia.
Centrum Aktywizacji Zawodowej - budynek A
Podstawowym zadaniem CAZ jest pozyskiwanie ofert pracy oraz kierowanie osób bezrobotnych i poszukujących pracy do pracodawców celem podjęcia pracy.
CAZ prowadzi także poradnictwo zawodowe motywujące i wspierające, poprzez szeroko pojęte doradztwo w wejściu na rynek pracy, dające możliwość nauki zasad tworzenia życiorysu zawodowego i listu motywacyjnego, przygotowywania do korzystnego zaprezentowania się podczas rozmowy kwalifikacyjnej u pracodawcy.
W ramach otrzymywanych każdego roku, na podstawie decyzji Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, środków Funduszu Pracy, CAZ realizuje usługi szkoleniowe dla osób uprawnionych oraz instrumenty rynku pracy, w szczególności staże, dofinansowanie rozpoczęcia działalności gospodarczej, prace interwencyjne, refundacje wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy jak również nowe formy wsparcia bezrobotnych i pracodawców tj. grant na telepracę, świadczenie aktywizacyjne, dofinansowanie zatrudnienia osób powyżej pięćdziesiątego roku życia, refundowanie składek na ubezpieczenia społeczne za zatrudnione osoby bezrobotne do 30 roku życia, bony szkoleniowe, stażowe, zatrudnieniowe, bony na zasiedlenie.
Poprzez organizowanie szkoleń CAZ stwarza możliwość uzyskania lub podniesienia kwalifikacji, przez osoby uprawnione, niezbędnych do podjęcia i utrzymania pracy, natomiast instrumenty rynku pracy to przede wszystkim wsparcie dla pracodawców przy zatrudnianiu osób bezrobotnych kierowanych przez CAZ.
Doradcy klienta indywidualnego w ramach realizowanych usług i instrumentów rynku pracy aktywnie wspierają bezrobotnych w poszukiwaniu zatrudnienia, natomiast doradcy klienta instytucjonalnego bezpłatnie, szybko i skutecznie służą pomocą w realizacji zgłaszanych przez pracodawców ofert pracy oraz poprzez istniejące instrumenty rynku pracy umożliwiają otrzymanie wsparcia finansowego na tworzenie nowych miejsc pracy.
Pion Ewidencji i Świadczeń - budynek B
W budynku B (budynek umiejscowiony jest za CAZ) znajdują się komórki organizacyjne Powiatowego Urzędu Pracy - Dział Ewidencji oraz Dział Świadczeń.
W sali obsługi na parterze budynku B można dokonać czynności rejestracyjnych.
W pokojach znajdujących się na piętrach I (B105, B108), II (B203 - B207) i III (B303, B304) budynku B można załatwić sprawy związane z posiadanym statusem osoby bezrobotnej lub pobieranym świadczeniem:
-
zgłoszenie podjęcia pracy lub działalności gospodarczej,
-
uzyskania przychodu lub innych świadczeń (np. wypłacanych przez ZUS),
-
zgłoszenie zmiany miejsca zameldowania lub pobytu,
-
zgłoszenie zmiany danych osobowych,
-
pozyskanie zaświadczenia potwierdzającego fakt zarejestrowania i pobierania świadczeń w Powiatowym Urzędzie Pracy.
Dodatkowo w ramach zadań wykonywanych, w Dziale Świadczeń można załatwić sprawy związane z:
-
dodatkami aktywizacyjnymi (III piętro),
-
refundacją kosztów opieki nad dzieckiem (II piętro, pok. B207),
-
stypendiami z tytułu podjęcia nauki (II piętro, pok. B205),
-
uzyskaniem zaświadczenia o niefigurowaniu w ewidencji Powiatowego Urzędu Pracy we Wrocławiu (II piętro, pok. B208),
-
uzyskaniem zaświadczenia potwierdzającego fakt zarejestrowania i pobierania świadczeń w Powiatowym Urzędzie Pracy w okresach wcześniejszych (II piętro, pok. B107)
Budynek B jest w pełni przystosowany do obsługi osób z niepełnosprawnościami. Osoby z ustalonym stopniem niepełnosprawności rejestrują się w sali obsługi na parterze, natomiast obsługiwane są w pok. B 105, na I piętrze, na które dojadą windą.