Pośrednictwo pracy

Pośrednictwo pracy

Czym jest pośrednictwo pracy?

Pośrednictwo pracy jest jedną z podstawowych usług rynku pracy, realizowaną przez powiatowe i wojewódzkie urzędy pracy na rzecz poszukujących pracy oraz pracodawców.

Jeżeli jesteś osobą szukającą pracy to w ramach usługi możesz uzyskać informacje o ofertach pracy, organizowanych giełdach i targach pracy, a także możliwościach skorzystania z innej pomocy oferowanej przez urząd w sytuacji, gdy twoje potrzeby są większe niż oferuje to pośrednictwo pracy.

Jeżeli jesteś pracodawcą to w ramach pośrednictwa pracy możesz skorzystać z pomocy urzędu w poszukiwaniu pracowników. W ramach tej pomocy uzyskasz wsparcie w przygotowaniu oferty pracy, a także jej upowszechnieniu, doborze odpowiednich kandydatów, którzy następnie zostaną skierowani do ciebie na rozmowę. Na życzenie, w ramach realizacji usługi, urząd może zorganizować dla ciebie giełdę pracy lub zaprosić cię do wzięcia udziału jako wystawca w organizowanych targach pracy.

Jakiego typu pomoc w ramach usługi oferuje urząd?

W ramach usługi pośrednictwa pracy urzędy pracy realizują szereg zadań na rzecz swoich klientów – bezrobotnych, poszukujących pracy i pracodawców.

Najważniejszymi działaniami podejmowanymi w ramach usługi jest pozyskiwanie od pracodawców ofert pracy, które następnie upowszechniane są do publicznej wiadomości w siedzibach urzędów i w Centralnej Bazie Ofert Pracy, a także poprzez inne środki masowego przekazu.

Przyjęcie oferty pracy i jej upowszechnienie wiąże się z koniecznością zapewnienia przez urząd odpowiedniego kandydata na zgłoszone miejsce pracy. Pracownicy urzędu realizujący zadania w ramach usługi z jednej strony udzielają pomocy bezrobotnym i poszukującym pracy w uzyskaniu odpowiedniego zatrudnienia poprzez przekazywanie informacji o ofertach pracy i kierowanie ich do pracodawców na rozmowę kwalifikacyjną, z drugiej udzielają pomocy pracodawcom w pozyskaniu odpowiednich pracowników kierując osoby, które najlepiej spełniają wymagania zgłoszone w ofercie pracy.

Pracownicy urzędu inicjują i organizują spotkania bezrobotnych i poszukujących pracy z pracodawcami w ramach giełd i targów pracy.

Ważnym zadaniem jest również informowanie klientów o aktualnej sytuacji i przewidywanych zmianach na lokalnym rynku pracy oraz przekazywanie osobom bezrobotnym informacji o przysługujących im prawach i obowiązkach wynikających z rejestracji w urzędzie.

Kto i w jaki sposób może skorzystać z pośrednictwa pracy?

Z usługi pośrednictwa pracy może skorzystać każdy gdyż jest ono świadczone dla osób zarejestrowanych i niezarejestrowanych w powiatowym urzędzie pracy jako bezrobotny lub poszukujący pracy, w tym obywateli państw EOG, pracodawców krajowych oraz pracodawców z państw członkowskich Unii Europejskiej, państw Europejskiego Obszaru Gospodarczego nienależących do Unii Europejskiej i innych państw jeżeli na podstawie umów zawartych przez te państwa ze Wspólnotą Europejską i jej państwami członkowskimi obywatele tych państw mogą korzystać ze swobody przepływu osób.

Jakich korzyści dostarcza usługa?

Pośrednictwo pracy jest świadczone wszystkim zainteresowanym bezpłatnie zgodnie z zasadami:
  • dostępności usługi dla poszukujących pracy oraz dla pracodawców;
  • dobrowolności – oznaczającej wolne od przymusu korzystanie z usługi;
  • równości – oznaczającej obowiązek udzielania wszystkim bezrobotnym i poszukującym pracy pomocy w znalezieniu zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej bez względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę, religię, narodowość, przekonania polityczne, przynależność związkową, pochodzenie etniczne, wyznanie lub orientację seksualną;
  • jawności – oznaczającej, że każde wolne miejsce pracy zgłoszone do urzędu pracy jest podawane do wiadomości bezrobotnym i poszukującym pracy.

Podstawa prawna


Informacje o publikacji dokumentu

Informacje szczegółowe urzędu

Model organizacji pośrednictwa pracy

 
Pośrednictwo pracy w PUP Wrocław oparte jest na modelu organizacji dwutorowej - zawodowej. Polega ono na wyspecjalizowaniu pośredników pracy pełniących fukcję doradcy klienta indywidualnego w prowadzeniu działalności opartej na obsłudze zainteresowanych w zakresie pojedynczych zawodów lub grup zawodowych (kumulujących wszystkie specjalności).

Każdy pośrednik pracy pełniący funkcję doradcy klienta indywidualnego odpowiada za jeden zawód/grupę zawodową i w jej ramach prowadzi pośrednictwo pracy (dokonuje doboru i kieruje bezrobotnych do pracodawców). Tak więc zgłoszone oferty pracy przez pracodawców znajdują się u kilku pośredników pracy - zgodnie z ich specjalizacją zawodową.  

Bezrobotni zgłaszają się w poszukiwaniu pracy do pośrednika pracy pełniącego funkcje doradcy klienta indywidualnego, który jest specjalistą w doborze na stanowiska pracy osób, posiadających zawód obsługiwany przez niego, zgodnie z podziałem na zawody:

I piętro, stanowiska od 19 do 33

SALA A

Stanowiska 24-26

Osoby niepełnosprawne

SALA B

Stanowiska 27-28, 30-33

inżynierowie i technicy w zawodach: elektryk, elektronik, automatyki, robotyki i inżynierii biomedycznej, biocybernetyki, hutnik; pracownicy domowej opieki osobistej; technicy analityki medycznej; elektrycy, elektromonterzy, monterzy elektronicy, elektroenergetycy i pokrewni; monterzy aparatury, maszyn i sprzętu elektrycznego, elektronicznego; pomoce domowe, sprzątaczki, gospodarze budynków, portierzy i pokrewni; inne osoby bez kwalifikacji;

SALA C

Stanowiska 19-23

specjaliści nauk fizycznych, matematycznych i przyrodniczych; specjaliści nauk humanistycznych; dziennikarze, literaci i pokrewni; specjaliści kultury i sztuki, archeolodzy; specjaliści nauk społecznych; archiwiści, bibliotekarze; nauczyciele; filolodzy i tłumacze; duchowni; plastycy i graficy komputerowi; specjaliści organizacji i zarządzania, marketingu i reklamy; lekarze wszystkich specjalności; farmaceuci; pielęgniarki i położne, higienistki, rejestratorki medyczne, sanitariusze i pokrewni; fizjoterapeuci; pracownicy socjalni

II piętro, stanowiska od 34 do 59

SALA D

Stanowiska 34, 36-38

inżynierowie i technicy budownictwa i środowiska; architekci, urbaniści i pokrewni,  inżynierowie i technicy górnictwa; inżynierowie i technicy w zawodach: geolog, geodeta i kartograf, hydrolog; inżynierowie i technicy rolnictwa. leśnictwa, ogrodnictwa i pokrewni; inżynierowie i technicy technologii drewna; lekarze i asystenci weterynarii; inspektorzy i technicy bezpieczeństwa i higieny pracy; magazynierzy; rolnicy, ogrodnicy, leśnicy i rybacy;robotnicy obróbki kamienia; murarze, tynkarze i pokrewni np. zdun, monter kamiennych elementów budowlanych; betoniarze, zbrojarze, cieśle budowlani i pokrewni; monterzy izolacji; szklarze; stolarze i tapicerzy; dekarze, posadzkarze, monterzy urządzeń sanitarnych i klimatyzacyjnych; robotnicy budowy dróg, brukarze i pokrewni; robotnicy budownictwa wodnego i pokrewni; konserwatorzy budynków, monterzy konstrukcji budowlanych, rusztowań; renowatorzy zabytków architektury; operatorzy ciężkiego sprzętu budowlanego (koparki, ładowarki, żurawie itp.); wykwalifikowani robotnicy budowlani;

SALA E

Stanowiska 39-43

prawnicy i pokrewni; ekonomiści; księgowi; pracownicy obsługi administracyjno- biurowej i pokrewni; specjaliści ds. biznesu, bankowości, finansów; specjaliści ds. administracji publicznej

SALA F

Stanowiska 45-47

inżynierowie w zawodach: mechanik, mechanizacji rolnictwa, transportu, odlewnik, organizacji i planowania produkcji; kierownicy, technicy w zawodach: mechanik, mechanizacji rolnictwa, odlewnik, transportu, mechanik samochodowy, blacharz samochodowy, lakiernik i budownictwa okrętowego; inżynierowie, technicy i robotnicy w zawodach rybołówstwa kutrowego, marynarze; policjanci, żołnierze, funkcjonariusze więziennictwa, służby ochrony i pokrewni; inżynierowie, technicy i pożarnictwa, strażacy; oficerowie pokładowi, piloci i pokrewni; piloci statków powietrznych i pokrewni; instruktorzy lotniczy; mechanicy obróbki metali, spawacze, ślusarze, szlifierze, polerowacze, tokarze, wytaczarze, wiertacze, frezerzy, blacharze; palacze; monterzy chłodnictwa; EURES - stanowisko 47

SALA G

Stanowiska 49-53

inżynierowie i technicy w zawodach: produkcja odzieży, włókiennik; krawcy, szwacze i pokrewni; kucharze, kelnerzy, bufetowi, piekarze, cukiernicy; sprzedawcy, handlowcy; EURES - stanowisko 53

SALA H

Stanowiska 57-59

inżynierowie, technicy i robotnicy; zawodach: chemik, optyk, ortopeda, poligraf; przetwórstwo skóry i tworzyw sztucznych; technologia przemysłu spożywczego; inżynierowie i technicy telekomunikacji; laborant chemiczny; wytwórcy wyrobów galanteryjnych, pamiątkarskich i zabawek; fotografowie i operatorzy urządzeń do rejestracji obrazu i dźwięku; introligatorzy, drukarze i pokrewni; jubilerzy; fryzjerzy, kosmetyczki, manikiurzystki; organizatorzy obsługi turystycznej i usług hotelarskich; sportowcy zawodowi, trenerzy i pokrewni; pracownicy usług pocztowych i telekomunikacyjnych; branża informatyczna

Załączniki

(1)Praca w Polsce po 1 stycznia 2018r. - informacje dla cudzoziemców
(1)Praca w Polsce po 1 stycznia 2018r. - informacje dla cudzoziemców.pdf 338 KB

Menu nawigacji