Powiatowy Urząd Pracy we Wrocławiu zaprasza Pracodawców do złożenia wniosku w okresie od dnia 16.01.2020 r. do dnia 20.01.2020 r. o dofinansowanie kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców.
Wniosek o przyznanie środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego (KFS) na finansowanie kosztów kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawcy w ramach priorytetów ustalonych na rok 2020 wraz z załącznikami dostępny jest pod adresem: http://wroclaw.praca.gov.pl/rynek-pracy/aktualnosci
I. Wniosek należy złożyć:
1. w formie papierowej w Kancelarii PUP we Wrocławiu, ul. Gliniana 20-22, pok. nr 4, parter w godzinach pracy Kancelarii, tj. od godz. 7:30 do 15:00. W przypadku wniosków nadesłanych pocztą lub przesyłką kurierską, o złożeniu wniosku decyduje data i godzina wpływu wniosku do PUP Wrocław;
2. drogą elektroniczną poprzez platformę ePUAP. Wnioski muszą być podpisane bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu z zachowaniem zasad przewidzianych w przepisach o podpisie elektronicznym lub potwierdzone profilem zaufanym elektronicznej platformy usług administracji publicznej. O złożeniu wniosku decyduje data i godzina wpływu wniosku na platformę ePUAP - w pierwszym dniu naboru od godz. 7.30, w ostatnim dniu naboru do godz. 15.00.
3. Wniosek złożony poza wyznaczonym terminem i godzinami naboru nie będzie rozpatrywany i zostanie odesłany Wnioskodawcy.
4. Składając wniosek, prosimy o zwrócenie szczególnej uwagi na ważne informacje i objaśnienia dotyczące wypełniania wniosku opisane w części VII i VIII.
II. Środki z Krajowego Funduszu Szkoleniowego PUP Wrocław przeznaczy na finansowanie działań związanych z kształceniem ustawicznym pracowników i pracodawców zgodnych tylko z poniższymi priorytetami:
PRIORYTET 1.
Wsparcie kształcenia ustawicznego dla osób powracających na rynek pracy po przerwie związanej ze sprawowaniem opieki nad dzieckiem.
Przyjęty zapis priorytetu nr 1 pozwala na sfinansowanie niezbędnych form kształcenia ustawicznego osobom (np. matce, ojcu, opiekunowi prawnemu), które powracają na rynek pracy po przerwie spowodowanej sprawowaniem opieki nad dzieckiem. Priorytet adresowany jest przede wszystkim do osób, które w ciągu jednego roku przed datą złożenia wniosku o dofinansowanie podjęły pracę po przerwie spowodowanej sprawowaniem opieki nad dzieckiem, tj. w szczególności urlop macierzyński, wychowawczy.
PRIORYTET 2.
Wsparcie kształcenia ustawicznego osób po 45 roku życia.
W ramach niniejszego priorytetu środki KFS będą mogły sfinansować kształcenie ustawiczne osób wyłącznie w wieku powyżej 45 roku życia (zarówno pracodawców, jak i pracowników). Decyduje wiek osoby, która skorzysta z kształcenia ustawicznego, w momencie składania przez pracodawcę wniosku o dofinansowanie w PUP.
PRIORYTET 3.
Wsparcie kształcenia ustawicznego w zidentyfikowanych w powiecie wrocławskim lub województwie dolnośląskim zawodach deficytowych.
Wnioskodawca, który chce spełnić wymagania priorytetu nr 3 powinien udowodnić, że wskazana forma kształcenia ustawicznego dotyczy zawodu deficytowego na terenie Miasta Wrocławia, Powiatu Wrocławskiego lub Województwa Dolnośląskiego.
Kod zawodu deficytowego dotyczy kierunku szkolenia a nie stanowiska.
Przy ocenie wniosków Urząd Pracy będzie brał pod uwagę zawody wskazane w Barometrze zawodów (prognozowane zapotrzebowanie na zawody na rok 2020) dla województwa dolnośląskiego, powiatu wrocławskiego, powiatu Wrocław.
Opracowania do wykorzystania:
1. Prognozowanie zapotrzebowanie na zawody - Powiat Wrocław, prognoza na rok 2020,
2. Prognozowanie zapotrzebowanie na zawody - Powiat wrocławski, prognoza na rok 2020,
3. Prognozowanie zapotrzebowanie na zawody - Województwo dolnośląskie, prognoza na rok 2020.
Kody zawodów można znaleźć na stronie:
https://psz.praca.gov.pl/rynek-pracy/bazy-danych/klasyfikacja-zawodow-i-specjalnosci/wyszukiwarka-opisow-zawodow
PRIORYTET 4.
Wsparcie kształcenia ustawicznego w związku z rozwojem w firmach technologii i zastosowaniem wprowadzanych przez firmy narzędzi pracy.
Wnioskodawca, który chce spełnić wymagania priorytetu 4 musi udowodnić, że w ciągu jednego roku przed złożeniem wniosku bądź w ciągu 3 miesięcy po jego złożeniu zostały/zostaną zakupione nowe maszyny i narzędzia, bądź będą wdrożone nowe technologie i systemy, a pracownicy objęci kształceniem ustawicznym będą wykonywać nowe zadania związane z wprowadzonymi/planowanymi do wprowadzenia zmianami. Decyzja dotycząca uznania spełnienia wymagań priorytetu 4 zostanie podjęta na podstawie wiarygodnego dokumentu przedstawionego przez Pracodawcę, np. kopii dokumentów zakupu, decyzji dyrektora/zarządu o wprowadzeniu norm ISO itp. oraz logicznego i wiarygodnego uzasadnienia.
PRIORYTET 5.
Wsparcie kształcenia ustawicznego w obszarach / branżach kluczowych dla rozwoju powiatu / województwa wskazanych w dokumentach strategicznych /planach rozwoju.
Przy ocenie wniosków Urząd Pracy będzie brał pod uwagę Strategię Wrocław 2030 oraz Strategię Rozwoju Powiatu Wrocławskiego do 2020 roku dostępnych na stronach internetowych:
http://wrosystem.um.wroc.pl/beta_4/webdisk/196464/1193ru07z.pdf
http://www.powiatwroclawski.pl/zaktualizowana-strategia-rozwoju-powiatu-wroclawskiego-do-2020-roku.html
PRIORYTET 6.
Wsparcie realizacji szkoleń dla instruktorów praktycznej nauki zawodu bądź osób mających zamiar podjęcia się tego zajęcia, opiekunów praktyk zawodowych i opiekunów stażu uczniowskiego oraz szkoleń branżowych dla nauczycieli kształcenia zawodowego.
1. W ramach tego priorytetu środki KFS będą mogły sfinansować obowiązkowe szkolenia branżowe nauczycieli teoretycznych przedmiotów zawodowych i nauczycieli praktycznej nauki zawodu zatrudnionych w publicznych szkołach prowadzących kształcenie zawodowe oraz w publicznych placówkach kształcenia ustawicznego i w publicznych centrach kształcenia zawodowego – prowadzonych zarówno przez jednostki samorządu terytorialnego jak również przez osoby fizyczne i osoby prawne niebędące jednostkami samorządu terytorialnego.
2. Priorytet ten pozwala również na skorzystanie z dofinansowania do różnych form kształcenie ustawicznego osób, którym powierzono obowiązki instruktorów praktycznej nauki zawodu lub deklarujących chęć podjęcia się takiego zajęcia, opiekunów praktyk zawodowych i opiekunów stażu uczniowskiego. Grupę tę stanowią pracodawcy lub pracownicy podmiotów przyjmujących uczniów na staż bądź osoby prowadzące indywidualne gospodarstwo rolne.
3. Definicja stażu uczniowskiego wskazana w art. 121a ust. 1 ustawy Prawo Oświatowe z dnia 14 grudnia 2016 określa go jako staż w rzeczywistych warunkach pracy jaki w celu ułatwiania uzyskiwania doświadczenia i nabywania umiejętności praktycznych niezbędnych do wykonywania pracy w zawodzie, w którym kształcą się, mogą w okresie nauki odbywać uczniowie technikum i uczniowie branżowej szkoły I stopnia niebędący młodocianymi pracownikami.W czasie odbywania stażu uczniowskiego opiekę nad uczniem sprawuje wyznaczony przez podmiot przyjmujący na staż uczniowski opiekun stażu uczniowskiego.
4. Rozporządzenie MEN z 22 lutego 2019 roku w sprawie praktycznej nauki zawodu § 11 ust. 1 określa, że praktyki zawodowe organizowane u pracodawców lub w indywidualnych gospodarstwach rolnych są prowadzone pod kierunkiem opiekunów praktyk zawodowych, którymi mogą być pracodawcy lub wyznaczeni przez nich pracownicy albo osoby prowadzące indywidualne gospodarstwo rolne.
PRIORYTET 7.
Wsparcie kształcenia ustawicznego pracowników zatrudnionych w podmiotach posiadających status przedsiębiorstwa społecznego, wskazanych na liście przedsiębiorstw społecznych prowadzonej przez MRPiPS, członków lub pracowników spółdzielni socjalnych lub pracowników Zakładów Aktywności Zawodowej.
Podmioty uprawnione do korzystania ze środków w ramach tego priorytetu Przedsiębiorstwa społeczne wpisane są na listę przedsiębiorstw społecznych prowadzoną przez MRPiPS.
Lista dostępna jest pod adresem:
http://www.bazaps.ekonomiaspoleczna.gov.pl/
III. W przypadku, gdy łączna kwota złożonych wniosków kwalifikujących się do pozytywnego rozpatrzenia przekroczy kwotę posiadanego limitu, Urząd zmniejszy wysokość dofinansowania jak w latach poprzednich w celu objęcia wsparciem każdego pracodawcy.
IV. Wnioski rozpatrywane będą zgodnie z przepisami Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14 maja 2014 r. w sprawie przyznawania środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego (t.j. Dz. U. z 2018 r. poz. 117) w następujący sposób:
Etap 1: Weryfikacja wniosku pod względem formalnym
Wniosek pozostawia się bez rozpatrzenia, o czym informuje się pracodawcę na piśmie w przypadkach niedołączenia załączników wymaganych w § 5 ust. 2 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14 maja 2014 r.w sprawie przyznawania środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego (t.j. Dz. U. z 2018 r. poz. 117), tj.:
1. zaświadczenia lub oświadczenia o pomocy de minimis, w zakresie, o którym mowa w art. 37 ust. 1 pkt 1 i ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 30 kwietnia 2004r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej;
2. informacji określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 37 ust. 2a ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej;
3. kopii dokumentu potwierdzającego oznaczenie formy prawnej prowadzonej działalności – w przypadku braku wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego lub Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej;
4. programu kształcenia ustawicznego lub zakresu egzaminu;
5. wzoru dokumentu potwierdzającego kompetencje nabyte przez uczestników, wystawianego przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego, o ile nie wynika on z przepisów powszechnie obowiązujących.
Etap 2: Weryfikacja wniosku pod względem merytorycznym
Po pozytywnej weryfikacji wniosku w trakcie etapu I uwzględnia się, w oparciu o § 6 ust. 5 w/w rozporządzenia:
1. zgodność dofinansowywanych działań z ustalonymi priorytetami wydatkowania środków KFS na dany rok;
2. zgodność kompetencji nabywanych przez uczestników kształcenia ustawicznego z potrzebami lokalnego lub regionalnego rynku pracy;
3. koszty usługi kształcenia ustawicznego wskazanej do sfinansowania ze środków KFS w porównaniu z kosztami podobnych usług dostępnych na rynku (Urząd może przyznać pracodawcy środki KFS w kwocie niższej od wnioskowanej, w szczególności w przypadku stwierdzenia możliwości przeszkolenia lub kształcenia we wnioskowanym przez pracodawcę zakresie po cenach znacząco niższych niż wnioskowane przez pracodawcę);
4. posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego finansowanej ze środków KFS certyfikatów jakości oferowanych usług kształcenia ustawicznego;
5. w przypadku kursów – posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego dokumentu, na podstawie którego prowadzi on pozaszkolne formy kształcenia ustawicznego;
6. plany dotyczące dalszego zatrudnienia osób, które będą objęte kształceniem ustawicznym finansowanym ze środków KFS;
7. możliwość sfinansowania ze środków KFS działań określonych we wniosku,
z uwzględnieniem limitów, o których mowa w art. 109 ust. 2k i 2m ustawy z dnia 20 kwietnia 2004r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.
V. Ważne informacje:
1. Złożenie przez Pracodawcę kilku wniosków zostanie potraktowne jako jedna sprawa.
2. Urząd Pracy nie będzie brał pod uwagę pracowników zatrudnionych na terenie innego powiatu lub województwa niż obszar działania Powiatowego Urzędu Pracy, we Wrocławiu, gdyż środki KFS przeznacza się na rozwój przedsiębiorców województwa dolnośląskiego, powiatu wrocławskiego i Wrocławia.
3. W sytuacji, gdy wniosek wymaga poprawienia, wyznacza się pracodawcy termin nie krótszy niż 7 dni i nie dłuższy niż 14 na jego poprawienie. Wniosek pozostanie bez rozpatrzenia, gdy nie zostanie poprawiony przez pracodawcę w wyznaczonym terminie.
4. Zgodnie z art. 69a ust. 2 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy wsparcie w ramach KFS jest instrumentem fakultatywnym, co oznacza, że wniosek może zostać przyjęty do realizacji, odrzucony, uzupełniony lub poprawiony w wyniku negocjacji w celu ustalenia: ceny usługi kształcenia ustawicznego, liczby osób objętych kształceniem, organizatora usługi, programu kształcenia ustawicznego lub zakresu egzaminu.
W przypadku negatywnego rozpatrzenia wniosku Pracodawca otrzyma pisemną informację wraz z uzasadnieniem, którą nie jest decyzja administracyjna.
5. Informacji na temat przedmiotowego wsparcia udzielają pracownicy Działu Rozwoju Zawodowego, bud. A, I piętro, pokój 112, numery tel.: 71/77-01- 650/684/687/691/692/782.
Nie ma możliwości konsultowania ani weryfikowania z pracownikami urzędu roboczych ani ostatecznych wersji składanych wniosków oraz wypełniania wniosku wspólnie z wnioskodawcą.
6. Pragniemy zwrócić uwagę, że często zdarza się, że organizatorzy kształcenia „pomagają" Pracodawcom przy wypełnianiu wniosku, bądź też wypełniają go za Pracodawcę w całości. To nie tylko generuje wiele błędów w podstawowych danych Pracodawcy, ale również powoduje, iż np. uzasadnienie potrzeby odbycia kształcenia jest identyczne w przypadku kilku wniosków złożonych przez różnych pracodawców, którzy zamierzają realizować kształcenie u tego samego organizatora kształcenia. A zatem w sytuacji, kiedy do Urzędu wpłynie kilka wniosków z identycznymi uzasadnieniami w części opisowej konieczne będzie skorygowanie informacji w tym zakresie, co wydłuży czas rozpatrywania wniosku i rozliczenie umów o dofinansowanie KFS, jak to miało miejsce chociażby w roku 2019 uniemożliwiając wystąpienie o rezerwę KFS.
7. Do działań, które nie podlegają sfinansowaniu należą m.in.:
Wniosek o przyznanie środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego (KFS) na finansowanie kosztów kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawcy w ramach priorytetów ustalonych na rok 2020 wraz z załącznikami dostępny jest pod adresem: http://wroclaw.praca.gov.pl/rynek-pracy/aktualnosci
I. Wniosek należy złożyć:
1. w formie papierowej w Kancelarii PUP we Wrocławiu, ul. Gliniana 20-22, pok. nr 4, parter w godzinach pracy Kancelarii, tj. od godz. 7:30 do 15:00. W przypadku wniosków nadesłanych pocztą lub przesyłką kurierską, o złożeniu wniosku decyduje data i godzina wpływu wniosku do PUP Wrocław;
2. drogą elektroniczną poprzez platformę ePUAP. Wnioski muszą być podpisane bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu z zachowaniem zasad przewidzianych w przepisach o podpisie elektronicznym lub potwierdzone profilem zaufanym elektronicznej platformy usług administracji publicznej. O złożeniu wniosku decyduje data i godzina wpływu wniosku na platformę ePUAP - w pierwszym dniu naboru od godz. 7.30, w ostatnim dniu naboru do godz. 15.00.
3. Wniosek złożony poza wyznaczonym terminem i godzinami naboru nie będzie rozpatrywany i zostanie odesłany Wnioskodawcy.
4. Składając wniosek, prosimy o zwrócenie szczególnej uwagi na ważne informacje i objaśnienia dotyczące wypełniania wniosku opisane w części VII i VIII.
II. Środki z Krajowego Funduszu Szkoleniowego PUP Wrocław przeznaczy na finansowanie działań związanych z kształceniem ustawicznym pracowników i pracodawców zgodnych tylko z poniższymi priorytetami:
PRIORYTET 1.
Wsparcie kształcenia ustawicznego dla osób powracających na rynek pracy po przerwie związanej ze sprawowaniem opieki nad dzieckiem.
Przyjęty zapis priorytetu nr 1 pozwala na sfinansowanie niezbędnych form kształcenia ustawicznego osobom (np. matce, ojcu, opiekunowi prawnemu), które powracają na rynek pracy po przerwie spowodowanej sprawowaniem opieki nad dzieckiem. Priorytet adresowany jest przede wszystkim do osób, które w ciągu jednego roku przed datą złożenia wniosku o dofinansowanie podjęły pracę po przerwie spowodowanej sprawowaniem opieki nad dzieckiem, tj. w szczególności urlop macierzyński, wychowawczy.
PRIORYTET 2.
Wsparcie kształcenia ustawicznego osób po 45 roku życia.
W ramach niniejszego priorytetu środki KFS będą mogły sfinansować kształcenie ustawiczne osób wyłącznie w wieku powyżej 45 roku życia (zarówno pracodawców, jak i pracowników). Decyduje wiek osoby, która skorzysta z kształcenia ustawicznego, w momencie składania przez pracodawcę wniosku o dofinansowanie w PUP.
PRIORYTET 3.
Wsparcie kształcenia ustawicznego w zidentyfikowanych w powiecie wrocławskim lub województwie dolnośląskim zawodach deficytowych.
Wnioskodawca, który chce spełnić wymagania priorytetu nr 3 powinien udowodnić, że wskazana forma kształcenia ustawicznego dotyczy zawodu deficytowego na terenie Miasta Wrocławia, Powiatu Wrocławskiego lub Województwa Dolnośląskiego.
Kod zawodu deficytowego dotyczy kierunku szkolenia a nie stanowiska.
Przy ocenie wniosków Urząd Pracy będzie brał pod uwagę zawody wskazane w Barometrze zawodów (prognozowane zapotrzebowanie na zawody na rok 2020) dla województwa dolnośląskiego, powiatu wrocławskiego, powiatu Wrocław.
Opracowania do wykorzystania:
1. Prognozowanie zapotrzebowanie na zawody - Powiat Wrocław, prognoza na rok 2020,
2. Prognozowanie zapotrzebowanie na zawody - Powiat wrocławski, prognoza na rok 2020,
3. Prognozowanie zapotrzebowanie na zawody - Województwo dolnośląskie, prognoza na rok 2020.
Kody zawodów można znaleźć na stronie:
https://psz.praca.gov.pl/rynek-pracy/bazy-danych/klasyfikacja-zawodow-i-specjalnosci/wyszukiwarka-opisow-zawodow
PRIORYTET 4.
Wsparcie kształcenia ustawicznego w związku z rozwojem w firmach technologii i zastosowaniem wprowadzanych przez firmy narzędzi pracy.
Wnioskodawca, który chce spełnić wymagania priorytetu 4 musi udowodnić, że w ciągu jednego roku przed złożeniem wniosku bądź w ciągu 3 miesięcy po jego złożeniu zostały/zostaną zakupione nowe maszyny i narzędzia, bądź będą wdrożone nowe technologie i systemy, a pracownicy objęci kształceniem ustawicznym będą wykonywać nowe zadania związane z wprowadzonymi/planowanymi do wprowadzenia zmianami. Decyzja dotycząca uznania spełnienia wymagań priorytetu 4 zostanie podjęta na podstawie wiarygodnego dokumentu przedstawionego przez Pracodawcę, np. kopii dokumentów zakupu, decyzji dyrektora/zarządu o wprowadzeniu norm ISO itp. oraz logicznego i wiarygodnego uzasadnienia.
PRIORYTET 5.
Wsparcie kształcenia ustawicznego w obszarach / branżach kluczowych dla rozwoju powiatu / województwa wskazanych w dokumentach strategicznych /planach rozwoju.
Przy ocenie wniosków Urząd Pracy będzie brał pod uwagę Strategię Wrocław 2030 oraz Strategię Rozwoju Powiatu Wrocławskiego do 2020 roku dostępnych na stronach internetowych:
http://wrosystem.um.wroc.pl/beta_4/webdisk/196464/1193ru07z.pdf
http://www.powiatwroclawski.pl/zaktualizowana-strategia-rozwoju-powiatu-wroclawskiego-do-2020-roku.html
PRIORYTET 6.
Wsparcie realizacji szkoleń dla instruktorów praktycznej nauki zawodu bądź osób mających zamiar podjęcia się tego zajęcia, opiekunów praktyk zawodowych i opiekunów stażu uczniowskiego oraz szkoleń branżowych dla nauczycieli kształcenia zawodowego.
1. W ramach tego priorytetu środki KFS będą mogły sfinansować obowiązkowe szkolenia branżowe nauczycieli teoretycznych przedmiotów zawodowych i nauczycieli praktycznej nauki zawodu zatrudnionych w publicznych szkołach prowadzących kształcenie zawodowe oraz w publicznych placówkach kształcenia ustawicznego i w publicznych centrach kształcenia zawodowego – prowadzonych zarówno przez jednostki samorządu terytorialnego jak również przez osoby fizyczne i osoby prawne niebędące jednostkami samorządu terytorialnego.
2. Priorytet ten pozwala również na skorzystanie z dofinansowania do różnych form kształcenie ustawicznego osób, którym powierzono obowiązki instruktorów praktycznej nauki zawodu lub deklarujących chęć podjęcia się takiego zajęcia, opiekunów praktyk zawodowych i opiekunów stażu uczniowskiego. Grupę tę stanowią pracodawcy lub pracownicy podmiotów przyjmujących uczniów na staż bądź osoby prowadzące indywidualne gospodarstwo rolne.
3. Definicja stażu uczniowskiego wskazana w art. 121a ust. 1 ustawy Prawo Oświatowe z dnia 14 grudnia 2016 określa go jako staż w rzeczywistych warunkach pracy jaki w celu ułatwiania uzyskiwania doświadczenia i nabywania umiejętności praktycznych niezbędnych do wykonywania pracy w zawodzie, w którym kształcą się, mogą w okresie nauki odbywać uczniowie technikum i uczniowie branżowej szkoły I stopnia niebędący młodocianymi pracownikami.W czasie odbywania stażu uczniowskiego opiekę nad uczniem sprawuje wyznaczony przez podmiot przyjmujący na staż uczniowski opiekun stażu uczniowskiego.
4. Rozporządzenie MEN z 22 lutego 2019 roku w sprawie praktycznej nauki zawodu § 11 ust. 1 określa, że praktyki zawodowe organizowane u pracodawców lub w indywidualnych gospodarstwach rolnych są prowadzone pod kierunkiem opiekunów praktyk zawodowych, którymi mogą być pracodawcy lub wyznaczeni przez nich pracownicy albo osoby prowadzące indywidualne gospodarstwo rolne.
PRIORYTET 7.
Wsparcie kształcenia ustawicznego pracowników zatrudnionych w podmiotach posiadających status przedsiębiorstwa społecznego, wskazanych na liście przedsiębiorstw społecznych prowadzonej przez MRPiPS, członków lub pracowników spółdzielni socjalnych lub pracowników Zakładów Aktywności Zawodowej.
Podmioty uprawnione do korzystania ze środków w ramach tego priorytetu Przedsiębiorstwa społeczne wpisane są na listę przedsiębiorstw społecznych prowadzoną przez MRPiPS.
Lista dostępna jest pod adresem:
http://www.bazaps.ekonomiaspoleczna.gov.pl/
III. W przypadku, gdy łączna kwota złożonych wniosków kwalifikujących się do pozytywnego rozpatrzenia przekroczy kwotę posiadanego limitu, Urząd zmniejszy wysokość dofinansowania jak w latach poprzednich w celu objęcia wsparciem każdego pracodawcy.
IV. Wnioski rozpatrywane będą zgodnie z przepisami Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14 maja 2014 r. w sprawie przyznawania środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego (t.j. Dz. U. z 2018 r. poz. 117) w następujący sposób:
Etap 1: Weryfikacja wniosku pod względem formalnym
Wniosek pozostawia się bez rozpatrzenia, o czym informuje się pracodawcę na piśmie w przypadkach niedołączenia załączników wymaganych w § 5 ust. 2 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14 maja 2014 r.w sprawie przyznawania środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego (t.j. Dz. U. z 2018 r. poz. 117), tj.:
1. zaświadczenia lub oświadczenia o pomocy de minimis, w zakresie, o którym mowa w art. 37 ust. 1 pkt 1 i ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 30 kwietnia 2004r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej;
2. informacji określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 37 ust. 2a ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej;
3. kopii dokumentu potwierdzającego oznaczenie formy prawnej prowadzonej działalności – w przypadku braku wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego lub Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej;
4. programu kształcenia ustawicznego lub zakresu egzaminu;
5. wzoru dokumentu potwierdzającego kompetencje nabyte przez uczestników, wystawianego przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego, o ile nie wynika on z przepisów powszechnie obowiązujących.
Etap 2: Weryfikacja wniosku pod względem merytorycznym
Po pozytywnej weryfikacji wniosku w trakcie etapu I uwzględnia się, w oparciu o § 6 ust. 5 w/w rozporządzenia:
1. zgodność dofinansowywanych działań z ustalonymi priorytetami wydatkowania środków KFS na dany rok;
2. zgodność kompetencji nabywanych przez uczestników kształcenia ustawicznego z potrzebami lokalnego lub regionalnego rynku pracy;
3. koszty usługi kształcenia ustawicznego wskazanej do sfinansowania ze środków KFS w porównaniu z kosztami podobnych usług dostępnych na rynku (Urząd może przyznać pracodawcy środki KFS w kwocie niższej od wnioskowanej, w szczególności w przypadku stwierdzenia możliwości przeszkolenia lub kształcenia we wnioskowanym przez pracodawcę zakresie po cenach znacząco niższych niż wnioskowane przez pracodawcę);
4. posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego finansowanej ze środków KFS certyfikatów jakości oferowanych usług kształcenia ustawicznego;
5. w przypadku kursów – posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego dokumentu, na podstawie którego prowadzi on pozaszkolne formy kształcenia ustawicznego;
6. plany dotyczące dalszego zatrudnienia osób, które będą objęte kształceniem ustawicznym finansowanym ze środków KFS;
7. możliwość sfinansowania ze środków KFS działań określonych we wniosku,
z uwzględnieniem limitów, o których mowa w art. 109 ust. 2k i 2m ustawy z dnia 20 kwietnia 2004r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.
V. Ważne informacje:
1. Złożenie przez Pracodawcę kilku wniosków zostanie potraktowne jako jedna sprawa.
2. Urząd Pracy nie będzie brał pod uwagę pracowników zatrudnionych na terenie innego powiatu lub województwa niż obszar działania Powiatowego Urzędu Pracy, we Wrocławiu, gdyż środki KFS przeznacza się na rozwój przedsiębiorców województwa dolnośląskiego, powiatu wrocławskiego i Wrocławia.
3. W sytuacji, gdy wniosek wymaga poprawienia, wyznacza się pracodawcy termin nie krótszy niż 7 dni i nie dłuższy niż 14 na jego poprawienie. Wniosek pozostanie bez rozpatrzenia, gdy nie zostanie poprawiony przez pracodawcę w wyznaczonym terminie.
4. Zgodnie z art. 69a ust. 2 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy wsparcie w ramach KFS jest instrumentem fakultatywnym, co oznacza, że wniosek może zostać przyjęty do realizacji, odrzucony, uzupełniony lub poprawiony w wyniku negocjacji w celu ustalenia: ceny usługi kształcenia ustawicznego, liczby osób objętych kształceniem, organizatora usługi, programu kształcenia ustawicznego lub zakresu egzaminu.
W przypadku negatywnego rozpatrzenia wniosku Pracodawca otrzyma pisemną informację wraz z uzasadnieniem, którą nie jest decyzja administracyjna.
5. Informacji na temat przedmiotowego wsparcia udzielają pracownicy Działu Rozwoju Zawodowego, bud. A, I piętro, pokój 112, numery tel.: 71/77-01- 650/684/687/691/692/782.
Nie ma możliwości konsultowania ani weryfikowania z pracownikami urzędu roboczych ani ostatecznych wersji składanych wniosków oraz wypełniania wniosku wspólnie z wnioskodawcą.
6. Pragniemy zwrócić uwagę, że często zdarza się, że organizatorzy kształcenia „pomagają" Pracodawcom przy wypełnianiu wniosku, bądź też wypełniają go za Pracodawcę w całości. To nie tylko generuje wiele błędów w podstawowych danych Pracodawcy, ale również powoduje, iż np. uzasadnienie potrzeby odbycia kształcenia jest identyczne w przypadku kilku wniosków złożonych przez różnych pracodawców, którzy zamierzają realizować kształcenie u tego samego organizatora kształcenia. A zatem w sytuacji, kiedy do Urzędu wpłynie kilka wniosków z identycznymi uzasadnieniami w części opisowej konieczne będzie skorygowanie informacji w tym zakresie, co wydłuży czas rozpatrywania wniosku i rozliczenie umów o dofinansowanie KFS, jak to miało miejsce chociażby w roku 2019 uniemożliwiając wystąpienie o rezerwę KFS.
7. Do działań, które nie podlegają sfinansowaniu należą m.in.:
- konferencje, kongresy, warsztaty, zjazdy branżowe,
- szkolenia prowadzone w formie e-learningu i blend-learningu,
- kształcenie ustawiczne realizowane poza granicami Polski,
- studia licencjackie, magisterskie i doktoranckie,
- szkolenia obowiązkowe, np. BHP i PPOŻ,
- badania okresowe,
- koszty przejazdów, zakwaterowania oraz wyżywienia,
- kształcenie ustawiczne w przypadku podpisania wniosków przez pełnomocników bez umocowania reprezentujących instytucje zewnętrzne/szkoleniowe/pośredniczące w pozyskaniu środków KFS.
8. Skorzystać ze środków KFS nie mogą m.in.:
- osoby prowadzące działalność gospodarczą niezatrudniające pracownika na podstawie umowy o pracę,
- osoby współpracujące przy prowadzeniu działalności gospodarczej - zgodnie z art. 8 ust. 11 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych są to: małżonek, dzieci własne lub dzieci drugiego małżonka i dzieci przysposobione, rodzice oraz macocha i ojczym, pozostające we wspólnym gospodarstwie domowym i współpracujące przy prowadzeniu działalności,
- lekarze i lekarze dentyści, którzy chcą sfinansować szkolenia specjalizacyjne i staże podyplomowe wraz z kosztami obsługi określone w przepisach o zawodach lekarza i lekarza dentysty, a także pielęgniarki i położne które chcą sfinansować specjalizacje, o których mowa w przepisach o zawodach pielęgniarki i położnej,
- pracownicy będący na: urlopie macierzyńskim/ojcowskim/wychowawczym, urlopie bezpłatnym,
- osoby pełniące funkcje zarządcze w spółkach prawa handlowego (z wyjątkiem sytuacji, gdy osoby te zatrudnione są na umowę o pracę w spółce),
- prezes spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, który jest jedynym lub większościowym udziałowcem,
- osoby zatrudnione na podstawie umów cywilnoprawnych,
- pracodawcy chcący realizować samodzielnie kształcenie ustawiczne dla swoich pracowników, bez udziału zewnętrznych instytucji szkoleniowych.