Wydawca treści

Zwrot kosztów zatrudnienia pracownika pomagającego pracownikowi niepełnosprawnemu w pracy

Pracodawca, który zatrudnia pracownika niepełnosprawnego może otrzymać ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych  zwrot miesięcznych kosztów zatrudnienia pracowników pomagających pracownikowi niepełnosprawnemu w pracy
w zakresie czynności ułatwiających komunikowanie się z otoczeniem, a także czynności niemożliwych lub trudnych do samodzielnego wykonania przez pracownika niepełnosprawnego na stanowisku pracy. 

Wysokość pomocy

Wysokość zwrotu ustala się dzieląc liczbę godzin przeznaczonych na pomoc osobom niepełnosprawnym przez liczbę godzin pracy osób niepełnosprawnych w danym miesiącu
i mnożąc uzyskany wynik przez kwotę najniższego wynagrodzenia. Liczba godzin przeznaczonych na pomoc pracownikowi niepełnosprawnemu nie może przekroczyć 20% liczby godzin pracy pracownika w miesiącu.

Jak ubiegać się o pomoc?

Aby uzyskać zwrot pracodawca musi złożyć wniosek o zwrot kosztów zatrudnienia pracowników pomagających pracownikowi niepełnosprawnemu w pracy (...) do starosty lub prezydenta miasta na prawach powiatu. Starosta lub prezydent miasta na prawach powiatu dokonuje zwrotu kosztów po zawarciu umowy.

Przepisy nie zabraniają, aby pracownikiem pomagającym pracownikowi niepełnosprawnemu była inna osoba niepełnosprawna. Należy jednak wziąć pod uwagę, że niepełnosprawny pracownik pomagający osobie niepełnosprawnej nie powinien mieć problemów związanych z wykonywaniem czynności, w zakresie których służy pomocą innemu pracownikowi niepełnosprawnemu.

Refundacja kosztów zatrudnienia pracownika pomagającego pracownikowi niepełnosprawnemu w pracy może dotyczyć również sytuacji, w której zarówno osoba niepełnosprawna, jak i pracownik pomagający, pracują w danym podmiocie od dawna, a zajmowane przez pracownika niepełnosprawnego stanowisko pracy i zakres obowiązków nie uległy zmianie. Taka sytuacja może zaistnieć jeśli dojdzie do pogorszenia stanu zdrowia pracownika niepełnosprawnego i wyniknie z niego potrzeba udzielenia mu pomocy w wykonywaniu czynności na dotychczasowym stanowisku pracy.

Informacje o publikacji dokumentu

Informacje szczegółowe urzędu

Środki PFRON na zadania w 2024 r.

w związku z uchwałą nr LXXVI/1976/23 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 21.12.2023r. w sprawie określenia zadań Miasta Wrocławia z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych, finansowanych w 2024r. ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) oraz zarządzenia nr 12716/24 z dnia 11.03.2024r. w sprawie podziału środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na zadania z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych realizowane przez Miasto Wrocław w 2024 roku – informuje o możliwości składania wniosków dotyczących:

  1. Przyznania pracodawcy refundacji kosztów wyposażenia stanowiska pracy osoby niepełnosprawnej;

  2. Przyznania pracodawcy refundacji miesięcznych kosztów zatrudnienia pracowników pomagających pracownikowi niepełnosprawnemu w pracy w zakresie czynności ułatwiających komunikowanie się z otoczeniem, a także czynności niemożliwych lub trudnych do samodzielnego wykonania przez pracownika niepełnosprawnego na stanowisku pracy;

  3. Przyznanie osobie niepełnosprawnej jednorazowo środków na podjęcie działalności gospodarczej, rolniczej albo działalności w formie spółdzielni socjalnej.

Podział środków PFRON na ww. zadania w roku bieżącym kierowany do niepełnosprawnych mieszkańców Miasta Wrocławia przedstawia się następująco:

  1. Zwrot pracodawcom kosztów wyposażenia stanowisk pracy tworzonych dla nowozatrudnionych osób niepełnosprawnych – 100 000,00 zł;

  2. Refundacja miesięcznych kosztów zatrudnienia pracowników pomagających pracownikowi niepełnosprawnemu w pracy w zakresie czynności ułatwiających komunikowanie się z otoczeniem, a także czynności niemożliwych lub trudnych do samodzielnego wykonania przez pracownika niepełnosprawnego na stanowisku pracy – 5 000,00 zł;

  3. Środki dla osób niepełnosprawnych na podjęcie działalności gospodarczej, rolniczej albo działalności w formie spółdzielni socjalnej – 550 000,00 zł.

Jednocześnie informujemy, że wnioski można składać postaci papierowej w kancelarii Powiatowego Urzędu Pracy we Wrocławiu przy ul. Glinianej 20-22 (budynek A) lub za pośrednictwem Poczty Polskiej bądź kuriera na adres urzędu: ul. Gliniana 20-22, 50-525 Wrocław. Możliwe jest tez przesłanie dokumentów drogą elektroniczną poprzez platformę ePUAP. W takim przypadku wnioski muszą być podpisane bezpiecznym podpisem elektronicznym lub potwierdzone profilem zaufanym. O złożeniu wniosku decyduje data i godzina wpływu wniosku na platformę ePUAP.

Otrzymane wnioski będą rozpatrywane wg kolejności ich wpływu do Powiatowego Urzędu Pracy we Wrocławiu oraz realizowane w ramach przyznanych na 2024r. limitu środków, do momentu ich wyczerpania.

Wzory wniosków oraz dokumentów do złożenia znajdą Państwo na stronie www.wroclaw.praca.gov.pl w zakładkach: „Dla pracodawców i przedsiębiorców"/"Zatrudnianie niepełnosprawnych" oraz „Dla bezrobotnych i poszukujących pracy"/"Dla niepełnosprawnych".

Szczegółowe informacje można uzyskać pod numerami telefonów: (071)77-01-744 oraz (071)77-01-745.

 

Informacja o środkach PFRON

 
        Powiatowy Urząd pracy we Wrocławiu informuje, iż aktualnie posiada jeszcze wolne
środki  z PFRON na realizację zadań z zakresu:

  • przyznania pracodawcy refundacji kosztów wyposażenia stanowiska pracy osoby niepełnosprawnej - kwota do wykorzystania: 40 000,00 zł;
  • przyznania pracodawcy refundacji miesięcznych kosztów zatrudnienia pracowników pomagających pracownikowi niepełnosprawnemu w pracy w zakresie czynności ułatwiających komunikowanie się z otoczeniem, a także czynności niemożliwych lub trudnych do samodzielnego wykonania przez pracownika niepełnosprawnego na stanowisku pracy - kwota do wykorzystania:   5 000,00 zł.

 

Pracodawców zainteresowanych ww. formami wsparcia zapraszamy do złożenia wniosku do dnia 13.09.2024r.
w siedzibie Powiatowego Urzędu Pracy we Wrocławiu przy ul. Glinianej 20-22.
Szczegółowe informacje znajdą Państwo na stronie
www.wrocław.praca.gov.pl
w zakładce: „ Dla pracodawców i  przedsiębiorców"
      bądź pod nr telefonów:
71-77-01-744, 71-77-01-745


 


Menu nawigacji