NABÓR WNIOSKÓW O PRZYZNANIE ŚRODKÓW Z REZERWY KRAJOWEGO FUNDUSZU SZKOLENIOWEGO

Print Drukuj
Powiatowy Urząd Pracy we Wrocławiu
 
OGŁASZA
 
NABÓR WNIOSKÓW O PRZYZNANIE ŚRODKÓW Z REZERWY
KRAJOWEGO FUNDUSZU SZKOLENIOWEGO
(KFS)
na kształcenie ustawiczne pracowników i pracodawców
 w ramach priorytetów ustalonych na rok 2022
 
Rezerwa KFS, przyznana decyzją Ministra Rodziny i Polityki Społecznej
wynosi 100 000,00 zł
 
 
TERMIN NABORU WNIOSKÓW
 
Składając wniosek, prosimy o zwrócenie szczególnej uwagi na ważne informacje i objaśnienia dotyczące wypełniania wniosków, które zostały opisane w części VII i VIII.
 
Wnioski przyjmowane będą od dnia 05.07.2022 r. do dnia 06.07.2022 r.
 
 
  1. w formie papierowej w siedzibie Powiatowego Urzędu Pracy we Wrocławiu, ul. Gliniana  20-22, 50-525 Wrocław w Kancelarii Urzędu pok. 04 od godz. 7.45 do 15.15.
Ważna jest godzina złożenia wniosków a nie godzina przyjścia do Urzędu.
W przypadku wniosków nadesłanych pocztą lub przesyłką kurierską o złożeniu decyduje data wpływu do PUP Wrocław;
 
  1. drogą elektroniczną poprzez platformę ePUAP (Pismo ogólne do podmiotu publicznego) lub  www.praca.gov.pl.
Wnioski muszą być podpisane bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu z zachowaniem zasad przewidzianych w przepisach o podpisie elektronicznym lub potwierdzone profilem zaufanym elektronicznej platformy usług administracji publicznej. O złożeniu wniosków decyduje data i godzina wpływu na platformę ePUAP - w pierwszym dniu naboru od godz. 7.45, w ostatnim dniu naboru do godz. 15.15. Urząd nie ponosi odpowiedzialności za awarię platformy ePUAP, niewłaściwe przesłanie lub uszkodzone pliki.
 
Wnioski złożone poza wyznaczonym terminem i godzinami naboru nie będą rozpatrywane i zostaną odesłane Wnioskodawcy.
 
 
I. Warunki korzystania ze środków rezerwy KFS.
 
W przypadku, gdy łączna kwota złożonych wniosków kwalifikujących się do pozytywnego rozpatrzenia przekroczy kwotę limitu, Urząd zmniejszy wysokość dofinansowania w celu objęcia wsparciem wszystkich wnioskodawców, którzy spełnili kryteria naboru.
Informujemy, że średni koszt kształcenia ustawicznego z KFS na osobę w 2021r. wyniósł            2602,66 zł.
 
O dofinansowanie mogą ubiegać się wyłącznie pracodawcy. Należy pamiętać, że nawet jeśli                w treści priorytetu zawarto sformułowania odnoszące się bezpośrednio do pracowników skorzystać z niego mogą zarówno pracownicy jak i pracodawcy.
Pracodawca – zgodnie z definicją zawartą w art. 2 ust. 1 pkt 25 ustawy  z dnia 20 kwietnia 2004 roku o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy – jednostka organizacyjna, choćby nie posiadała osobowości prawnej, a także osoba fizyczna, jeżeli zatrudnia co najmniej jednego pracownika.
Pracownik - oznacza osobę fizyczną zatrudnioną na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę. Pracownikiem jest tylko osoba wykonująca pracę w ramach stosunku pracy. Nie jest pracownikiem osoba, która wykonuje pracę w ramach przepisów prawa cywilnego, np. na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło czy też innych rodzajów umów cywilnoprawnych.
W ramach Krajowego Funduszu Szkoleniowego możliwe jest sfinansowanie:
  1. do 80% kosztów kształcenia ustawicznego, nie więcej jednak niż 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika dla dużych, średnich i małych przedsiębiorstw;
  2. do 100% kosztów kształcenia ustawicznego, nie więcej jednak niż 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika dla mikroprzedsiębiorstw.
Środki KFS przeznacza się na finansowanie działań na rzecz kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców, obejmujące:
  1. określenie potrzeb pracodawcy w zakresie kształcenia ustawicznego w związku z ubieganiem się   o sfinansowanie tego kształcenia ze środków KFS,
  2. kursy i studia podyplomowe realizowane z inicjatywy pracodawcy lub za jego zgodą;
  3. egzaminy umożliwiające uzyskanie dokumentów potwierdzających nabycie umiejętności, kwalifikacji lub uprawnień zawodowych,
  4. badania lekarskie i psychologiczne wymagane do podjęcia kształcenia lub pracy zawodowej po ukończonym kształceniu,
  5. ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków w związku z podjętym kształceniem.
II. Priorytety wydatkowania środków Rezerwy Krajowego Funduszu Szkoleniowego ustalone przez Radę Rynku Pracy:
  1. wsparcie kształcenia ustawicznego osób po 45 roku życia;
W ramach niniejszego priorytetu środki KFS będą mogły sfinansować kształcenie ustawiczne osób wyłącznie w wieku powyżej 45 roku życia (zarówno pracodawców jak i pracowników).
Decyduje wiek osoby, która skorzysta z kształcenia ustawicznego, w momencie składania przez pracodawcę wniosku o dofinansowanie w PUP. 
  1. wsparcie kształcenia ustawicznego osób z orzeczonym stopniem niepełnosprawności;
Wnioskodawca składając wniosek o środki w ramach powyższego priorytetu powinien udowodnić posiadanie przez kandydata na szkolenie orzeczenia o niepełnosprawności.
  1. wsparcie kształcenia ustawicznego skierowane do pracodawców zatrudniających cudzoziemców.
W ramach tego priorytetu mogą być sfinansowane szkolenia zarówno dla cudzoziemców jak i polskich pracowników (to samo dotyczy pracodawców), które adresują specyficzne potrzeby, jakie mają pracownicy cudzoziemscy i pracodawcy ich zatrudniający.
Wśród specyficznych potrzeb pracowników cudzoziemskich wskazać można w szczególności:
  • doskonalenie znajomości języka polskiego oraz innych niezbędnych do pracy języków, szczególnie w kontekście słownictwa specyficznego dla danego zawodu / branży;
  • doskonalenie wiedzy z zakresu specyfiki polskich i unijnych regulacji dotyczących wykonywania określonego zawodu;
  • ułatwianie rozwijania i uznawania w Polsce kwalifikacji nabytych w innym kraju;
  • rozwój miękkich kompetencji, w tym komunikacyjnych, uwzględniających konieczność dostosowania się do kultury organizacyjnej polskich przedsiębiorstw i innych podmiotów, zatrudniających cudzoziemców.
Ze szkoleń w ramach tego priorytetu mogą korzystać również pracodawcy i pracownicy z polskim obywatelstwem o ile wykażą w uzasadnieniu wniosku, że szkolenie to ułatwi czy też umożliwi im pracę z zatrudnionymi bądź planowanymi do zatrudnienia w przyszłości cudzoziemcami.
 
III. Wnioski rozpatrywane będą zgodnie z przepisami Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14 maja 2014 r. w sprawie przyznawania środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego (Dz. U. z 2018 r. poz. 117)  w następujący sposób:
 
Etap 1: Weryfikacja wniosków pod względem formalnym
Wniosek pozostawia się bez rozpatrzenia, o czym informuje się pracodawcę na piśmie w przypadkach niedołączenia załączników wymaganych w § 5 ust. 2 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14 maja 2014 r. w sprawie przyznawania środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego  (Dz. U. z 2018 r. poz. 117), tj.:
  1. zaświadczenia lub oświadczenia o pomocy de minimis, w zakresie, o którym mowa w art. 37 ust. 1 pkt 1 i ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 30 kwietnia 2004r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej;
  2. informacji określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 37 ust. 2a ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej;
  3. kopii dokumentu potwierdzającego oznaczenie formy prawnej prowadzonej działalności w przypadku braku wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego lub Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej;
  4. programu kształcenia ustawicznego lub zakresu egzaminu;
  5. wzoru dokumentu potwierdzającego kompetencje nabyte przez uczestników, wystawianego przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego, o ile nie wynika on z przepisów powszechnie obowiązujących.
 
Etap 2: Weryfikacja wniosków pod względem merytorycznym
Po pozytywnej weryfikacji wniosków w trakcie etapu I uwzględnia się, w oparciu o § 6 ust. 5 w/w rozporządzenia:
  1. zgodność dofinansowywanych działań z ustalonymi priorytetami wydatkowania środków KFS na dany rok;
  2. zgodność kompetencji nabywanych przez uczestników kształcenia ustawicznego z potrzebami lokalnego lub regionalnego rynku pracy;
  3. koszty usługi kształcenia ustawicznego wskazanej do sfinansowania ze środków KFS w porównaniu z kosztami podobnych usług dostępnych na rynku (Urząd może przyznać pracodawcy środki KFS w kwocie niższej od wnioskowanej, w szczególności w przypadku stwierdzenia możliwości przeszkolenia lub kształcenia we wnioskowanym przez pracodawcę zakresie po cenach znacząco niższych niż wnioskowane przez pracodawcę);
  4. posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego finansowanej ze środków KFS certyfikatów jakości oferowanych usług kształcenia ustawicznego;
  5. w przypadku kursów – posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego dokumentu, na podstawie którego prowadzi on pozaszkolne formy kształcenia ustawicznego;
  6. plany dotyczące dalszego zatrudnienia osób, które będą objęte kształceniem ustawicznym finansowanym ze środków KFS;
  7. możliwość sfinansowania ze środków KFS działań określonych we wniosku, z uwzględnieniem limitów, o których mowa w art. 109 ust. 2k i 2m Ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy z dnia 20.04.2004r.
 
IV. Ważne informacje:
 
  1. Złożenie przez Pracodawcę kilku wniosków zostanie potraktowane jako jedna sprawa.
  2. Urząd Pracy nie będzie brał pod uwagę pracowników zatrudnionych na terenie innego powiatu niż obszar działania Powiatowego Urzędu Pracy we Wrocławiu, gdyż środki KFS przeznacza się na rozwój przedsiębiorców powiatu wrocławskiego i Wrocławia.
  3. W sytuacji, gdy wniosek wymaga poprawienia, wyznacza się pracodawcy termin nie krótszy niż 7 dni i nie dłuższy niż 14 na jego poprawienie. Wniosek pozostanie bez rozpatrzenia, gdy nie zostanie poprawiony przez pracodawcę w wyznaczonym terminie.
  4. Zgodnie z art. 69a ust. 2 Ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy z dnia 20.04.2004r. (Dz. U. z 2022r., poz. 690 ze zm.) wsparcie w ramach KFS jest instrumentem fakultatywnym co oznacza, że wniosek może zostać przyjęty do realizacji, odrzucony, uzupełniony lub poprawiony w wyniku negocjacji w celu ustalenia: ceny usługi kształcenia ustawicznego, liczby osób objętych kształceniem, organizatora usługi, programu kształcenia ustawicznego lub zakresu egzaminu.
  5. Działania rozpoczęte przed zawarciem umowy o dofinansowanie kształcenia ze środków KFS oraz działania opłacone przez pracodawcę przed otrzymaniem środków z Urzędu nie będą finansowane.
  6. Koszty kształcenia ustawicznego finansowane co najmniej w 70% ze środków publicznych, są zwolnione z podatku VAT.
  7. Po złożeniu wniosku nie można wprowadzać nowych uczestników i działań kształcenia ustawicznego niż wskazane w części IV i  V.
  8. Urząd nie będzie uwzględniał grupowych wycen działań kształcenia ustawicznego. Wartość kształcenia ustawicznego we wniosku należy określić jednostkowo, tj. koszt kształcenia za osobę.
  9. W przypadku negatywnego rozpatrzenia wniosku Pracodawca otrzyma pisemną informację wraz z uzasadnieniem, która nie jest decyzją administracyjną i nie podlega odwołaniu.
  10. W przypadku realizacji kursów w formule on-line muszą one odbywać się w czasie rzeczywistym – nadzorowane przez trenera prowadzącego kurs, a także ustalone są konkretne godziny rozpoczęcia, zakończenia oraz przerwy. Oznacza to, że wszyscy uczestnicy korzystają z platformy e-learningowej w tym samym czasie i są w stanie na bieżąco komunikować się z trenerem oraz między sobą. Uczestnicy mając stały kontakt z wykładowcą są w stanie na bieżąco zadawać pytania oraz omawiać problematyczne zagadnienia.
  11. Informacji na temat przedmiotowego wsparcia udzielają pracownicy Działu Rozwoju Zawodowego, bud. A, I piętro, pokój 112, numery telefonów: 71/77-01-782, (-730, -692, -691, -687, -684, -650). Nie ma możliwości konsultowania ani weryfikowania                         z pracownikami urzędu roboczych ani ostatecznych wersji składanych wniosków oraz wypełniania wniosku wspólnie z wnioskodawcą.
 
Pragniemy zwrócić uwagę, że często zdarza się, że organizatorzy kształcenia „pomagają" Pracodawcom przy wypełnianiu wniosku, bądź też wypełniają go za Pracodawcę w całości. To nie tylko generuje wiele błędów w podstawowych danych Pracodawcy, ale również powoduje m. in., że np. uzasadnienie potrzeby odbycia kształcenia jest identyczne, bardzo ogólne i często nieadekwatne do zakresu zadań danego pracownika w przypadku kilku wniosków złożonych przez różnych pracodawców, którzy zamierzają realizować kształcenie u tego samego organizatora kształcenia. A zatem w sytuacji, kiedy do Urzędu wpłynie kilka wniosków z identycznymi uzasadnieniami w części opisowej konieczne będzie skorygowanie informacji w tym zakresie, co znacząco wydłuży czas rozpatrywania wniosków i rozliczenie umów o dofinansowanie KFS, jak to miało miejsce w poprzednich latach.
 
Do działań, które nie podlegają sfinansowaniu należą m.in.:
  1. konferencje, kongresy, warsztaty, zjazdy branżowe,
  2. kształcenie ustawiczne realizowane poza granicami Polski,
  3. studia licencjackie, magisterskie i doktoranckie,
  4. szkolenia obowiązkowe, np. BHP i PPOŻ,
  5. badania okresowe,
  6. koszty przejazdów, zakwaterowania oraz wyżywienia,
 
Nie mogą skorzystać ze środków KFS m.in.:
  1. osoby prowadzące działalność gospodarczą niezatrudniające pracownika na podstawie umowy o pracę,
  2. osoby współpracujące przy prowadzeniu działalności gospodarczej -  zgodnie z art. 8 ust. 11 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych są to: małżonek, dzieci własne lub dzieci drugiego małżonka i dzieci przysposobione, rodzice oraz macocha i ojczym, pozostające we wspólnym gospodarstwie domowym i współpracujące przy prowadzeniu działalności,
  3. lekarze i lekarze dentyści, którzy chcą sfinansować szkolenia specjalizacyjne i staże podyplomowe wraz z kosztami obsługi określone w przepisach o zawodach lekarza i lekarza dentysty, a także pielęgniarki i położne które chcą sfinansować specjalizacje, o których mowa w przepisach o zawodach pielęgniarki i położnej,
  4. pracownicy będący na: urlopie macierzyńskim/ojcowskim/wychowawczym, urlopie bezpłatnym,
  5. osoby pełniące funkcje zarządcze w spółkach prawa handlowego (z wyjątkiem sytuacji, gdy osoby te zatrudnione są na umowę o pracę w spółce),
  6. prezes spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, który jest jedynym lub większościowym udziałowcem,
  7. osoby zatrudnione na podstawie umów cywilnoprawnych,
pracodawcy chcący realizować samodzielnie kształcenie ustawiczne dla swoich pracowników, bez udziału zewnętrznych instytucji szkoleniowych.

Załączniki

Nabór wniosków z Rezerwy KFS
Nabór wniosków z Rezerwy KFS.pdf 239 KB
WNIOSEK Rezerwa KFS
WNIOSEK Rezerwa KFS.doc 1424 KB
OBJAŚNIENIA DO WNIOSKU - CZĘŚĆ VIII
OBJAŚNIENIA DO WNIOSKU - CZĘŚĆ VIII.pdf 236 KB
Zał nr 3A Formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis
Zał nr 3A Formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis.pdf 2221 KB
Zał nr 3B Formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu sie o omoc de minimis w rolnictwie i rybołóstwie
Zał nr 3B Formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu sie o omoc de minimis w rolnictwie i rybołóstwie.pdf 38 KB
Zał nr 3C Program kształcenia
Zał nr 3C Program kształcenia.doc 106 KB
Zał nr 3D Zakres egzaminu
Zał nr 3D Zakres egzaminu.doc 49 KB
Informacje o publikacji dokumentu